وزیر نیرو مطرح کرد؛

تعامل وزارت نیرو با سمن‌ها برای پایداری آب و انرژی در کشور

وزیر نیرو گفت: پایداری منابع آب و انرژی و به‌ویژه حکمرانی این منابع، شدیداً به الگوهای همکاری میان بخش‌های مختلف جامعه و ذینفعان گوناگون بستگی دارد.

تاریخ انتشار: 19تير1398|20:50

کد خبر: 21609

به گزارش صبح قریب به نقل از وزارت نیرو، رضا اردکانیان عصر امروز چهارشنبه (۱۹ تیرماه) در نشست «سمن‌، سرمایه اجتماعی و نظام تدبیر آب و انرژی» با حضور نمایندگان سمن‌هایی (سازمان های مردم نهاد) از سراسر کشور در وزارت نیرو افزود: امری که تا به این اندازه اجتماعی است فقط می‌تواند از مسیری که بر مشارکت مردم و اثرگذاری آنها در مراحل مختلف تصمیم‌گیری و اجرا تأکید دارد، پیش برود و به نتایج مطلوب برسد.

وی ادامه داد: سازمان‌های مردم‌نهاد، نیروی تشکل‌یافته و منسجم مردم هستند و بی‌گمان جلب مشارکت آنها و سامان دادن به الگوهای همکاری با سمن‌ها، الگوهای بهره‌برداری از منابع آب و انرژی را بهره‌ورتر ساخته و به توسعه پایدار نزدیک‌تر می‌کند.

اردکانیان با بیان اینکه رسیدن به تعامل و همکاری میان سمن‌ها و دولت از گفت‌وگو میان طرفین آغاز می‌شود، اظهار کرد: من به عنوان کسی که در همه چهار دهه گذشته از نزدیک یا دور با وزارت نیرو و مدیریت آن ارتباط داشته‌ام، اذعان می‌کنم این اولین باری است که عزمی جدی و معطوف به کسب دستاورد، با بینش نظری روشن و کاملاً جدی برای برقراری تعامل و گفت‌وگو میان وزارت نیرو و سازمان‌های مردم‌نهاد شکل گرفته است.

وی، گذار به دوران مدیریت توأمان عرضه و تقاضا، تجربه‌اندوزی از گذشته، آگاه شدن بر ابعاد غیرفنی آب و انرژی، بالغ‌تر شدن جامعه مدنی ایران و توسعه سمن‌های فعال در زمینه محیط‌زیست، آب و انرژی؛ بلوغ بیشتر علوم اجتماعی آب و انرژی، و اقتضائات دیگری در ایران امروز را از جمله ضرورت‌های برقراری این گفتگو عنوان کرد و گفت: به‌رغم اذعان به چندین دهه دوری میان سمن‌ها و وزارت نیرو، امروز به‌طور جدی قصد داریم همکاری با سمن‌ها را گسترش دهیم.

وزیر نیرو راه‌اندازی مرکز امور اجتماعی منابع آب و انرژی را اولین گام مهم در این مسیر دانست و افزود: تأسیس این مرکز و فعالیت‌هایی که امروز در آن انجام می‌شود – از جمله همین تعامل با سمن‌ها –حاصل اراده فردی یا سلیقه خاصی در مدیریت نیست، بلکه از ملزومات دوران جدید تلاش برای پایدارسازی منابع آب و انرژی است.

اردکانیان تصریح کرد: تلاش ما برای گفت‌وگو به این معناست که ابداً نگاهی ابزاری به سمن‌ها نداریم و امروز تلاش کردیم تا بیشتر سخن سمن‌ها را بشنویم و در تعامل با یکدیگر به دستور کار مشترک برسیم.

وزیر نیرو با بیان اینکه مسائل و اهداف بسیاری هست که ما در کنار یکدیگر می‌توانیم درباره و برای رسیدن به آن‌ها با یکدیگر همکاری کنیم، ادامه داد: اطمینان دارم که در کنار هم می توانیم روی موضوع‌های مهمی همچون ارزیابی اثرات پروژه‌های آب و انرژی بر اجتماعات متأثر از این پروژه‌ها که هر پروژه آب و انرژی اعم از ساخت تأسیسات، بر گروه‌های اجتماعی اثر می‌گذارد و ارزیابی کردن این تأثیرات یکی از اقدامات مشترک با سمن‌هاست و یا تعامل بر سر توسعه روش‌های مدیریت مصرف و تقاضای آب و انرژی که این تعامل در جامعه‌ای بدمصرف که می‌تواند و باید مصرف آب و انرژی را معقول سازد، بسیار حیاتی است، همکاری داشته باشیم.

وی ادامه داد: در زمینه توسعه اعتماد بین تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان آب و انرژی، توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر، همکاری برای اصلاحات در اقتصاد آب و انرژی، استفاده از دانش و اطلاعات سمن‌ها در تصمیم‌گیری و همکاری با مدیران صنعت به گونه‌ای که نوعی شراکت راهبردی میان جامعه مدنی و صنعت آب و برق به‌وجود بیاید و استفاده از ظرفیت سمن‌ها برای تعدیل اعمال نظرهای سیاسی در تصمیم‌های کارشناسی نیز زمینه‌های همکاری مناسبی وجود دارد.

اردکانیان همچنین بر همکاری وزارت نیرو و سمن‌ها برای افزایش دسترسی، شفافیت و انتشار متقارن و عادلانه اطلاعات مربوط به حوزه آب و برق، همکاری متقابل برای به اشتراک گذاشتن دانش نیز تاکید کرد.

وی با بیان اینکه همه ما به افزایش دانش در عرصه‌های مختلف نیازمندیم، ادامه داد: بخشی از دانش بومی و محلی در اختیار کنشگرانی است که در محل پروژه‌ها و اقدامات مدیریتی حوزه آب و انرژی قرار دارند. این دانش باید در همه مراحل فعالیت‌ها به صنعت منتقل شود.

وزیر نیرو تصریح کرد: عمیقاً احساس می‌شود که دانش زیادی در صنعت آب و برق وجود دارد که می‌توان آن‌را با سمن‌ها به اشتراک گذاشت. سازوکارهایی که امروز برای گفت‌وگو در نظر گرفته شد و شیوه‌ای که نشست «سمن‌ها، سرمایه اجتماعی و نظام تدبیر آب و انرژی» برگزار شد، آغازی برای همین به اشتراک گذاشتن است.

وی ادامه داد: عمیقاً به ضرورت کار میان‌بخش در حوزه آب معتقدم و تصور می‌کنم این رویکرد به حوزه انرژی نیز قابل تسری است.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه سمن‌ها می‌توانند حاملان بینش میان‌بخشی و همکاران اجرای آن باشند، گفت: سمن‌ها به‌دلیل آنکه در حوزه‌های مختلف فعال هستند و از آن جهت که بخشی‌نگری‌های ناشی از الزامات وظایف سازمانی آزاد هستند، ظرفیت بیشتری برای میان‌بخشی‌نگری دارند. این نعمتی است که ما در وزارت نیرو برای دوران مدیریت توأمان عرضه و تقاضا، کاملاً قدر آن‌را می‌دانیم.

وی تاکید کرد: ما در کنار یکدیگر می‌توانیم برای ارتقای سواد آب و انرژی در جامعه ایران تلاش کنیم.

اردکانیان اضافه کرد: مردمانی که نسبت به موهبت آب و انرژی در این کشور آگاهی بیشتری داشته باشند، قطعاً از اصلاحات سیاستی در این بخش نیز بیشتر حمایت خواهند کرد و برای اصلاح رفتار مصرف خود نیز آمادگی افزون‌تری خواهند داشت.

وزیر نیرو با بیان اینکه صریحاً پشتیبانی خودم از تشکیل کارگروهای متشکل از نمایندگان سمن‌ها و وزارت نیرو شرکت‌های مادر تخصصی برای فعالیت در زمینه‌های مورد توافق را اعلام می‌کنم، افزود: این کارگروه‌ها ایجاد می‌شود و با برنامه‌ای که آن هم مشارکتی تدوین خواهد شد، در همکاری با «مرکز امور اجتماعی منابع آب و انرژی» فعالیت خواهد کرد.

وی اظهار امیدواری کرد: تعامل شکل گرفته امروز، پیام بسیار مثبتی از رویکرد تعامل‌گرا به فعالان سمن‌های تخصصی محیط‌زیست، آب و انرژی منتقل کند تا بتوانیم بیش از گذشته دغدغه‌های مشترک برای رسیدن به توسعه پایدار در صنعت آب و انرژی را دنبال کنیم.

اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک
یادداشت

یادداشت/سیدرضامیرزاده/عضوشورای راهبردی و مردمی پیشرفت استان خوزستان

راه حل مشکلات استان خوزستان از نظری دیگر

یادداشت

چرایی طرح سخنان «محسن رضایی» پس از 3 سال درباره حمله آمریکایی‌ها

یادداشت/محسن بابادی

راز فناناپذیری رونالدو و بوفون چیست؟

دکتر محسن رضایی

چرا انقلاب کردیم و حالا چه کنیم؟

یادداشت/محسن بابادی

گزارشی از شرح حال فولاد مقابل استقلال تهران.

یادداشت/محسن بابادی

نفت مسجدسلیمان آبروی فوتبال خوزستان در لیگ دسته یک

دکتر کرم رضا پیریایی

روزنامه‌نگار تراز جمهوری اسلامی

یادداشت/محسن بابادی

نقش تماشاگران در بازی نفت و استقلال چیست؟

محسن بابادی

مشکلات فوتبال خوزستان چیست؟

نویسنده: میر حافظ حوائج

رابطه فرهنگ و صلح

یادداشت/محسن بابادی

پرسپولیس خوب بود یا نفت آبادان ضعیف کار کرد؟

محسن بابادی

چگونه فوتبال مسجد سلیمان به اوج خواهد رسید؟

یادداشت/سید بهزاد اخلاقی

بالکان آبستن حوادث

یادداشت/محسن بابادی

برنده دربی کیست؟ استقلال، پرسپولیس یا هواداران؟

یادداشت/ محمدحسین پیریایی

امروز محسن رضایی کجاست؟

آخرین اخبار
مصاحبه
فضای مجازی

وزیر ارتباطات اعلام کرد

توصیه رهبر انقلاب به آذری جهرمی درباره شبکه ملی اطلاعات

توسط شورای عالی فضای مجازی؛

پیام رسان های داخلی برتر اعلام شدند

واکنش همتی به تحریم سپاه:

اقدام اخیر آمریکا تأثیر پایداری در بازارها ندارد

در واکنش به اقدام خصمانه تازه آمریکا علیه ایران؛

ظریف: آمریکا هدیه غلط دیگری به نتانیاهو در آستانه انتخابات داد

در اطلاعیه‌ای تأکید شد؛

سرلشکر باقری هیچ صفحه‌ای در شبکه‌های اجتماعی ندارد

فیروزآبادی:

هدف شبکه‌های هوشمند دیکته کردن شکل جدیدی از حکومت است

یک مقام مسئول در دفتر نشر آثار رهبر انقلاب اسلامی اعلام کرد؛

تکذیب فعالیت مجدد کانال‌های منتسب به رهبرانقلاب در تلگرام

در فضای مجازی منتشر شد؛

واکنش ظریف به خروج آمریکا و رژیم صهیونیستی از یونسکو

الیاس حضرتی خبر داد؛

غیبت هاشمی در جلسات هیات دولت/ وزیر بهداشت استعفا کرد

توئیت قرآنی ظریف به مناسبت تولد حضرت مسیح (ع)؛

امیدوارم سال ۲۰۱۹ سال صلح و آرامش برای همه باشد