صالحی:

فرهنگ شاهراه ارتباطی ایران و ترکمنستان است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه همسایگی و فاصله کم ما با ترکمنستان می‌تواند فرصت‌های فرهنگی خوبی را فراهم کند، گفت: حوزه فرهنگ به عنوان یک شاهراه بین دو کشور تلقی می‌شود.

تاریخ انتشار: 27خرداد1398|11:32

کد خبر: 21265

به گزارش صبح قریب سید عباس صالحی شامگاه یک‌شنبه (۲۶ خردادماه) در دیدار با وزیر فرهنگ ترکمنستان با اشاره به اینکه روابط بین ایران و ترکمنستان به گذشته‌های خیلی دور باز می‌گردد، افزود: به گفته رهبر معظم انقلاب اسلامی آیت‌الله خامنه‌ای روابط دو کشور ایران و ترکمنستان در سطح روابط خویشاوندی است، ما همچون همسایگانی در کنار هم زندگی کرده‌ایم و حتی برخی از شخصیت‌های ترکمنی مثل شخصیت‌های کشور ما هستند.

وی ادامه داد: خوشبختانه روابط سیاسی بین دو کشور بسیار خوب است، حتی بعد از سفر دکتر روحانی رییس جمهوری ایران در سال گذشته فرصت‌های خوبی برای روابط دو دولت و ملت ایجاد شده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: بسیار جای خوشحالی دارد که در حال برگزاری هفته فرهنگی ترکمنستان در ایران هستیم، این اتفاقات فرهنگی روابط تاریخی و سیاسی بین دو کشور را محکم‌تر می‌کند، امیدواریم این روزها سفر شما به ایران تحکیم روابط را بیشتر کند.

صالحی یادآور شد: خوشبختانه ما برنامه‌ها و زیرساخت‌های خوبی برای برنامه‌ها و زیرساخت‌های فرهنگی داریم، موافقت‌نامه‌ای که بین دو کشور نیز امضا شد شرایط متنوعی در زمینه برنامه‌های دو کشور ایجاد کرده است، براساس این موافقت‌نامه‌ها و هم رویکرد رییس جمهور ترکمنستان؛ شرایط خوبی برای کارهای فرهنگی ایران در ترکمنستان فراهم شده است.

وی افزود: یکی از نمونه‌های این موضوع جشنواره امام رضا (ع) است که در مرو برگزار می‌شود، پیام رییس جمهور ترکمنستان به این جشنواره در این چندسال بسیار فاخر بوده است، برنامه‌های فرهنگی دیگری در ترکمنستان برگزار شده است و حتی برنامه‌هایی از ترکمنستان در ایران برگزار شده است که همچون هفته فرهنگی که امروز در ایران آغاز به کار کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: خوشبختانه این شرایط خوب فضایی مناسب برای روابط بین دو کشور ایجاد کرده است، مجموعه فرصت‌های حوزه‌های فرهنگی ایران و ترکمنستان طوری است که بیش از گذشته می‌توان برنامه‌های فرهنگی را مورد مبادله و استفاده قرار داد، یکی از فرصت‌های خوبی که وجود دارد حضور جامعه ترکمن در ایران است که زمینه‌های فرهنگی خوبی را فراهم کرده است، جامعه‌ای که در شرایط سیل اخیر در ایران همبستگی کامل را از خود نشان داد.

صالحی بیان کرد: ما فرصت‌های متنوعی را در مبادلات فرهنگی با یکدیگر داریم، این فرصت‌ها می‌تواند روابط گذشته ما را بیش از قبل نشان دهد و همچنین زمینه‌های مشارکت‌های آینده را نشان دهد.

وی خاطرنشان کرد: بخش دیگر ارتباطات بین دو کشور در حوزه میراث فرهنگی دو کشور است که برای دو کشور دارای اهمیت است، همچنین مفاخر و مشاهیری هستند که برای دو کشور اهمیت دارند که برای این مفاخر می‌توان نشست‌های مشترک داشت، حوزه دیگر ادبیات و رمان است که می‌تواند بین دو کشور مشترک باشد، ادبیات ایرانی_ترکمنی فرصت گفت‌وگوها را با هم به وجود می‌آورد و می‌توان آثار خوبی را در ترجمه از گذشته تا به امروز داشت.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: خوشبختانه همسایگی و فاصله کم ما با ترکمنستان می‌تواند فرصت‌های فرهنگی خوبی را فراهم کند.

صالحی ادامه داد: در زمینه‌های هنری هم حوزه‌های متنوعی می‌تواند فضای ارتباط بین ایران و ترکمنستان را فراهم کند. موسیقی در ایران از قدیم تا به امروز جایگاه خوبی در ایران داشته است، از موسیقی نواحی و کلاسیک گرفته تا موسیقی سنتی و جدید. در هنرهای تجسمی نیز فرصت‌های ده‌گانه زیادی وجود دارد، یکی از هنرهای تجسمی، خوشنویسی است که فرصتی است که ما از گذشته تا به امروز با هم داشته‌ایم.

وی گفت: سینمای ایران نیز یکی از حوزه‌های حرفه‌ای و قابل توجه است، ما حدود صد فیلم بلند در طول سال داریم، ده‌ها فیلم و سریال غیر دولتی و تلویزیونی ساخته می‌شود، هزاران فیلم کوتاه و مستند در ایران تولید می‌شود. بنابراین حوزه فرهنگ به عنوان یک شاهراه بین دو کشور تلقی می‌شود و از این طریق مناسبات بسیار خوبی بین دو کشور اتفاق می‌افتد.

ایران در تمام زمینه‌های فرهنگی از تجربیات بالایی برخودار است

در ادامه این دیدار آتاگل شاه مرادوف – وزیر فرهنگ جمهوری ترکمنستان نیز با تقدیر و تشکر از میهمان‌نوازی گرم ایرانی‌ها گفت: ریشه روابط ایران و ترکمن ریشه در اعصار گذشته دارد. ایران برای ترکمنستان یک کشور دوست و همسایه مهم است. روسای جمهور دو کشور برای استحکام‌سازی این روابط تلاش زیادی کرده‌اند و تفاهمنامه‌های فرهنگی بین روسای دو کشور به امضا رسیده است که خوشبختانه به تمام تفاهمنامه‌ها عمل می‌شود.

وی ادامه داد: از ابتدای سال چندین برنامه مشترک بین دو کشور برگزار شده است. از اجرایی شدن روزهای فرهنگی ترکمنستان در تهران تا سایر برنامه‌هایی که انجام شده است. خوشبختانه برنامه‌های مشترک زیادی بین دو کشور برگزار شده که همواره مورد حمایت قرار گرفته است.

وزیر فرهنگ ترکمنستان خاطرنشان کرد: ما به ارتقا روابط بین دو کشور علاقه‌مند هستیم و درصددیم که در زمینه کتابخانه و اسناد، تئاتر، سینما و تلویزیون از ظرفیت کشور ایران بیشتر بهره ببریم و آمادگی داریم که از اساتید و هنرمندان ایرانی در کشور خودمان بهره‌مند شویم.

شاه مرادوف تصریح کرد: ما در هر زمینه‌ای که دست می‌گذاریم ایران تجربیات بالایی دارد و از گروه‌های ملی موسیقی ایرانی دعوت می‌کنیم تا در ترکمنستان به اجرای برنامه بپردازند. همچنین فیلم‌سازی مشترک را مدنظر داریم. از طرفی در ماه نوامبر فستیوال تئاتر را در ترکمنستان برگزار می‌کنیم و از طرف ایرانی می‌خواهیم یک گروه بزرگ تئاتر را به این فستیوال بفرستند.

وی در پایان گفت: ارتقا سطح روابط کتابخانه‌ای دو کشور و تبادل اسناد ملی نیز از دیگر مواردی است که می‌توانیم به آن ورود کنیم. انجمن نسخ خطی، باستان‌شناسی آثار تاریخی و مواردی از این قبیل می‌تواند در عرصه تبادل مفاهیم فرهنگی کارساز باشد. به همین منظور ما برای اجرایی کردن تفاهم‌نامه‌ها اعلام آمادگی می‌کنیم.

گفتنی است در پایان این دیدار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به رسم یادبود کتابی نفیس از آثار استاد فرشچیان را به همتای ترکمنی خود اهدا کرد.

دسته بندی فرهنگ و هنر ,
اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک
یادداشت

یادداشت/سیدرضامیرزاده/عضوشورای راهبردی و مردمی پیشرفت استان خوزستان

راه حل مشکلات استان خوزستان از نظری دیگر

یادداشت

چرایی طرح سخنان «محسن رضایی» پس از 3 سال درباره حمله آمریکایی‌ها

یادداشت/محسن بابادی

راز فناناپذیری رونالدو و بوفون چیست؟

دکتر محسن رضایی

چرا انقلاب کردیم و حالا چه کنیم؟

یادداشت/محسن بابادی

گزارشی از شرح حال فولاد مقابل استقلال تهران.

یادداشت/محسن بابادی

نفت مسجدسلیمان آبروی فوتبال خوزستان در لیگ دسته یک

دکتر کرم رضا پیریایی

روزنامه‌نگار تراز جمهوری اسلامی

یادداشت/محسن بابادی

نقش تماشاگران در بازی نفت و استقلال چیست؟

محسن بابادی

مشکلات فوتبال خوزستان چیست؟

نویسنده: میر حافظ حوائج

رابطه فرهنگ و صلح

یادداشت/محسن بابادی

پرسپولیس خوب بود یا نفت آبادان ضعیف کار کرد؟

محسن بابادی

چگونه فوتبال مسجد سلیمان به اوج خواهد رسید؟

یادداشت/سید بهزاد اخلاقی

بالکان آبستن حوادث

یادداشت/محسن بابادی

برنده دربی کیست؟ استقلال، پرسپولیس یا هواداران؟

یادداشت/ محمدحسین پیریایی

امروز محسن رضایی کجاست؟

آخرین اخبار
مصاحبه
فضای مجازی

وزیر ارتباطات اعلام کرد

توصیه رهبر انقلاب به آذری جهرمی درباره شبکه ملی اطلاعات

توسط شورای عالی فضای مجازی؛

پیام رسان های داخلی برتر اعلام شدند

واکنش همتی به تحریم سپاه:

اقدام اخیر آمریکا تأثیر پایداری در بازارها ندارد

در واکنش به اقدام خصمانه تازه آمریکا علیه ایران؛

ظریف: آمریکا هدیه غلط دیگری به نتانیاهو در آستانه انتخابات داد

در اطلاعیه‌ای تأکید شد؛

سرلشکر باقری هیچ صفحه‌ای در شبکه‌های اجتماعی ندارد

فیروزآبادی:

هدف شبکه‌های هوشمند دیکته کردن شکل جدیدی از حکومت است

یک مقام مسئول در دفتر نشر آثار رهبر انقلاب اسلامی اعلام کرد؛

تکذیب فعالیت مجدد کانال‌های منتسب به رهبرانقلاب در تلگرام

در فضای مجازی منتشر شد؛

واکنش ظریف به خروج آمریکا و رژیم صهیونیستی از یونسکو

الیاس حضرتی خبر داد؛

غیبت هاشمی در جلسات هیات دولت/ وزیر بهداشت استعفا کرد

توئیت قرآنی ظریف به مناسبت تولد حضرت مسیح (ع)؛

امیدوارم سال ۲۰۱۹ سال صلح و آرامش برای همه باشد