صالحی در نشست با رئیس و اعضای هیات مدیره خانه مطبوعات:

سهم رسانه در ایجاد امنیت ملی کمتر از حوزه دفاعی کشور نیست

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌گوید نقش رسانه ها در ایجاد امنیت ملی کمتر از حوزه دفاعی در کشورها نیست.

تاریخ انتشار: 18خرداد1398|15:55

کد خبر: 21102

به گزارش صبح قریب، سیدعباس صالحی پیش از ظهر امروز در نشستی با رئیس و اعضای هیات مدیره خانه مطبوعات با تاکید بر این مطلب افزود: خانه مطبوعات فراگیرترین تشکل مطبوعات در کشور است و نهادی است که دارای جامعیت است. این نهاد یک نهاد مدنی به شمار می آید و باید تلاش کنیم با قوت به کار خود ادامه دهد و دولت های یازدهم و دوازدهم با این نگاه پیش رفته اند.

صالحی ادامه داد: خانه مطبوعات هم باید برای برنامه ها و کارهای خود بر اساس اهمیت اولویت گذاری داشته باشد و این خانه ها چه در مرکز و چه در استان ها با شرایط جاری کشور پیوند دارند و به دلیل حفظ نظام، انقلاب و هویت اسلامی کشور و تحمیل جنگ اقتصادی و روانی که بر کشور حاکم است مسئولیت ویژه ای برای کل کشور و همچنین رسانه ها و خانه مطبوعات ایجاد شده است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: با توجه به این برهه از شرایط کشور و خروج دولت آمریکا از برجام باید بدانیم چه وظایفی داریم و متناسب با آن احساس مسئولیت داشته باشیم و بدانیم رسانه و خانه مطبوعات نیز به عنوان یکی از ارکان حفظ هویت و منافع ملی در این مقطع زمانی چه اقداماتی می تواند داشته باشد.

وی با تاکید بر نقش به سزای رسانه ها بر ایجاد امنیت ملی و حوزه دفاعی کشور گفت: اگر رسانه ها نقش خود در این حوزه را کم کنند به طور قطع جابه جایی رسانه ای خواهیم داشت. به این معنا که جای رسانه های رسمی را رسانه های غیر رسمی می گیرند و رسانه های خارجی جایگزین رسانه های داخلی می شوند.

صالحی در عین حال تصریح کرد: نقش خانه های مطبوعات در سراسر کشور تولید محتوای دقیق، جذاب و درست است که می تواند به تثبیت این جایگاه کمک کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به درخواست رئیس خانه مطبوعات مبنی بر واریز مستقیم کمک های حمایتی به حساب این خانه، گفت: در این زمینه لازم است کمیته ای متشکل از نمایندگان از معاونت های مطبوعاتی و حقوقی وزارتخانه و نماینده ای نیز از خانه مطبوعات ایجاد و این موضوع بررسی شود.

صالحی در بخش دیگری از سخنان خود بر همکاری مدیران کل فرهنگ و ارشاد استان ها با خانه های مطبوعات و اجرایی کردن وظایف ١٦گانه این خانه تاکید کرد.

وی در ادامه گفت: خانه مطبوعات یک بازوی قوی و مکمل فعالیت های رسانه ای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی محسوب می شود و به دلیل اینکه هم فراگیری و هم مدنی بودن آن برای ما از اهمیت برخوردار است، تلاش برای حمایت از این نهاد را خواهیم داشت.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت دوازدهم افزود: باید تلاش کنیم با کمک یکدیگر بتوانیم انتظارات رسانه ای که از این وزاتخانه وجود دارد را با همکاری خانه مطبوعات به عنوان یک بازوی مکمل در این حوزه برآورده کنیم زیرا نفوذ نهادهای اداری کمتر از نفوذ و تاثیرگذاری نهادهای مدنی است و خانه مطبوعات این ظرفیت را دارد.

وی ادامه داد: با این همکاری می توانیم در دهه پنجم انقلاب اسلامی در حوزه رسانه از طریق خانه مطبوعات شرایط پایدارتری در مسائل فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی کشور ایجاد کنیم.

صالحی در بخش دیگری بر مشارکت خانه مطبوعات در حوزه تصمیم گیری ها در این حوزه تاکید کرد و گفت: باید از ظرفیت نهادهای مدنی برای تصمیم گیری ها بهره برد تا در اجرا به تصمیم و نتیجه مطلوب تری برسیم.

در ابتدای این نشست مصطفی کواکبیان رئیس هیات مدیره خانه مطبوعات گفت: خانه مطبوعات سابقه طولانی دارد و در دوره جدید انتخابات سراسری در آن صورت گرفت که ٧ نفر به عنوان اعضای هیات مدیره و ٢ نفر نیز به عنوان بازرس انتخاب شدند.

وی افزود: در حال حاضر ٥هزار و ٢٠٠ نفر عضو خانه های مطبوعات در سراسر کشور هستند و این خانه یک نهاد صنفی و دموکرات است و در کل کشور جامعیت دارد.

کواکبیان ادامه داد: امیدوارم با توجه به قبول مسئولیت بتوانیم با کمک های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بهتر از گذشته این مسیر را پیش ببریم.

وی با اشاره به اینکه این خانه دارای درخواست هایی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است، گفت: استقلال مالی و ایجاد هویت مستقل در این زمینه یکی از این خواسته ها است.

کواکبیان ادامه داد: ١٦ بند به عنوان اختیارات و وظایف به این خانه واگذار شده و لازم است برای اجرایی شدن آن در سراسر کشور به مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ها تاکید شود.

رئیس هیات مدیره خانه مطبوعات افزود: اختصاص بودجه ٤٥٠ میلیونی برای برنامه های اجرایی این خانه در سال ٩٨ از دیگر درخواست های خانه مطبوعات است.

وی توجه به نحوه توزیع کاغذ و زینک به مطبوعات شهرستانی و همچنین حمایت مالی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای برگزاری دومین مجمع عمومی خانه مطبوعات به مناسبت روز خبرنگار را از دیگر درخواست های این خانه برشمرد.

در بخش دیگری از این نشست محمدرضا دربندی مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری های داخلی گفت: در این دولت معاونت امور مطبوعاتی بهترین رابطه را با خانه مطبوعات مرکز و استان ها داشته است.

وی با اشاره به درخواست هیات مدیره این خانه مبنی بر استقلال مالی افزود: بنا داشتیم این کار را انجام دهیم ولی در جلساتی که برگزار شد، مشخص شد این کار قانونی نیست زیرا بر اساس قانون نمی توانیم به صورت مستقیم به حساب نهادهای مدنی مانند خانه مطبوعات واریزی داشته باشیم بنابراین این تخصیص را به حساب ادارت کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ها واریز کردیم.

دربندی ادامه داد: درباره اختصاص ٤٥٠ میلیون بودجه به خانه مطبوعات این نکته حائز اهمیت است که در حال حاضر بودجه ای برای این کار وجود ندارد. همچنین خانه مطبوعات برای برگزاری مجمع عمومی خود می تواند از حمایت های نهادها و وزارتخانه های دیگر برخوردار شود و ما نیز همه تلاش خود در این زمینه را خواهیم داشت.

مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری های داخلی افزود: درباره تبدیل نشریات مکتوب به الکترونیک طرحی را تهیه کرده ایم که در قبال ارائه تشویقی به نشریات مکتوب آنها تبدیل به پایگاه خبری بشوند ولی درباره جلوگیری از تغییر تصمیم آنها پس از این اقدام به دنبال راه حل های مناسب هستیم.

در بخش دیگری از این نشست هر یک از اعضای هیات مدیره خانه مطبوعات به ارائه نظرات و پیشنهادهای خود پرداختند.

از جمله این پیشنهادها می توان به توجه به جایگاه خانه های مطبوعات در استان ها، همکاری های لازم ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ها با خانه مطبوعات، حضور یک نماینده از خانه مطبوعات در جلسات تصمیم گیری در این حوزه، بازنگری در دستور العمل آگهی های دولتی، توجه به توزیع کاغذ، یارانه و زینک به نشریات محلی، جلوگیری از اعطای بی رویه مجوز به نشریات، توجه به مشکلات معیشتی، مسکن و امنیت شغلی خبرنگاران، تشویق نشریات مکتوب برای الکترونیکی شدن و … اشاره کرد.

دسته بندی فرهنگ و هنر ,
اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک
یادداشت

یادداشت/سیدرضامیرزاده/عضوشورای راهبردی و مردمی پیشرفت استان خوزستان

راه حل مشکلات استان خوزستان از نظری دیگر

یادداشت

چرایی طرح سخنان «محسن رضایی» پس از 3 سال درباره حمله آمریکایی‌ها

یادداشت/محسن بابادی

راز فناناپذیری رونالدو و بوفون چیست؟

دکتر محسن رضایی

چرا انقلاب کردیم و حالا چه کنیم؟

یادداشت/محسن بابادی

گزارشی از شرح حال فولاد مقابل استقلال تهران.

یادداشت/محسن بابادی

نفت مسجدسلیمان آبروی فوتبال خوزستان در لیگ دسته یک

دکتر کرم رضا پیریایی

روزنامه‌نگار تراز جمهوری اسلامی

یادداشت/محسن بابادی

نقش تماشاگران در بازی نفت و استقلال چیست؟

محسن بابادی

مشکلات فوتبال خوزستان چیست؟

نویسنده: میر حافظ حوائج

رابطه فرهنگ و صلح

یادداشت/محسن بابادی

پرسپولیس خوب بود یا نفت آبادان ضعیف کار کرد؟

محسن بابادی

چگونه فوتبال مسجد سلیمان به اوج خواهد رسید؟

یادداشت/سید بهزاد اخلاقی

بالکان آبستن حوادث

یادداشت/محسن بابادی

برنده دربی کیست؟ استقلال، پرسپولیس یا هواداران؟

یادداشت/ محمدحسین پیریایی

امروز محسن رضایی کجاست؟

آخرین اخبار
مصاحبه
فضای مجازی

وزیر ارتباطات اعلام کرد

توصیه رهبر انقلاب به آذری جهرمی درباره شبکه ملی اطلاعات

توسط شورای عالی فضای مجازی؛

پیام رسان های داخلی برتر اعلام شدند

واکنش همتی به تحریم سپاه:

اقدام اخیر آمریکا تأثیر پایداری در بازارها ندارد

در واکنش به اقدام خصمانه تازه آمریکا علیه ایران؛

ظریف: آمریکا هدیه غلط دیگری به نتانیاهو در آستانه انتخابات داد

در اطلاعیه‌ای تأکید شد؛

سرلشکر باقری هیچ صفحه‌ای در شبکه‌های اجتماعی ندارد

فیروزآبادی:

هدف شبکه‌های هوشمند دیکته کردن شکل جدیدی از حکومت است

یک مقام مسئول در دفتر نشر آثار رهبر انقلاب اسلامی اعلام کرد؛

تکذیب فعالیت مجدد کانال‌های منتسب به رهبرانقلاب در تلگرام

در فضای مجازی منتشر شد؛

واکنش ظریف به خروج آمریکا و رژیم صهیونیستی از یونسکو

الیاس حضرتی خبر داد؛

غیبت هاشمی در جلسات هیات دولت/ وزیر بهداشت استعفا کرد

توئیت قرآنی ظریف به مناسبت تولد حضرت مسیح (ع)؛

امیدوارم سال ۲۰۱۹ سال صلح و آرامش برای همه باشد