دادستان تهران:

پرونده بانک سرمایه نمادی از یک فساد بزرگ اقتصادی است

دادستان تهران گفت: پرونده بانک سرمایه نمادی از یک فساد بزرگ اقتصادی است که مفتوح و در حال رسیدگی است و با جدیت دنبال می‌شود.

تاریخ انتشار: 14اسفند1397|11:44

کد خبر: 20588

به گزارش  صبح قریب ، عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران در برنامه پارکشهر در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آخرین وضعیت پرونده‌های مهم اقتصادی اظهار کرد: اقدامات دادستانی در شعب ویژه با قوت سابق ادامه دارد.

وی افزود: در هشت ماه اخیر که شعب ویژه آغاز به کار کرده است، ۲۸۲ نفر بازداشت و ۸۶۰ نفر ممنوع الخروج شده اند و ۱۳۸ کیفرخواست صادر گردیده و ۱۲۱ نفر تحت تعقیب قرار گرفتند و احکام ۱۰۰ نفر در حال اجرا است.

دادستان تهران افزود: در پرونده‌های پتروشیمی ۱۳ نفر؛ پرونده‌های دلالان ارزی ۲۹ نفر؛ پرونده‌های گوشت و لاستیک ۴ نفر، پرونده تلفن همراه ۱ نفر؛ پرونده سامانه بهین یابصمت ۴ نفر، پرونده گمرک، ۸ نفر، پرونده سازمان حمایت ۴ نفر، پرونده کاغذ ۱۷ نفر و پرونده واردات خودور و سامانه‌های ثبت سفارش ۲۰ نفر بازداشت هستند.

وی از انهدام باند ۷ نفره قاچاق سازمان یافته عینک خبر داد و گفت: این افراد ۲۰ هزار عینک قاچاق وارد کرده بودند که ۴ هزار فقره آن کشف شد که به حبس و ۱۴ میلیارد تومان جزای نقدی و ضبط عینک‌های مکشوفه محکوم شدند.

جعفری دولت آبادی در ارتباط با آخرین وضعیت پرونده ورمی کمپوست گفت: متهم اصلی به ۱۰ سال حبس محکوم شده و ۱۳ هزار نفر شاکی دارد، اما مثل همه پرونده‌های بزرگ این پرونده نیز مشکل رد مال دارد و اموال کمی برای رد مال وجود دارد. در مورد دو نفر از محکومان با اعتراض دادستانی، پرونده در دادگاه کیفری یک استان تهران تحت رسیدگی است.

جعفری دولت آبادی در پاسخ به این سوال که پرونده خاوری در چه مرحله‌ای است گفت: مکاتبات انجام شده و ما پیگیر هستیم و امیدواریم پلیس اینترپل هم همکاری بیشتری با ما داشته باشد.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر آمار کلی درباره عفو گسترده محکومان بیان کرد: تاکنون ۵ هزار آزادی و ۳ هزار تخفیف مجازات در استان تهران داشته‌ایم و طبق اعلام رئیس سازمان زندان‌ها، ۴۰ هزار آزادی و ۳۰ هزار نفر تخفیف مجازات در کل کشور صورت گرفته است.

جعفری دولت آبادی گفت: پرونده‌ها هنوز در حال بررسی است و از ویژگی‌های این عفو این است که تاریخ انقضا ندارد و ممکن است کسی در فروردین ماه مشمول عفو و آزادی شود این آمار کماکان افزایش پیدا می‌کند.

دادستان تهران در پاسخ به موضوع پرونده بانک سرمایه تصریح کرد: کیفرخواست بخشی از پرونده بانک سرمایه صادر شده و بخشی هم مفتوح و در حال انجام است.

جعفری دولت آبادی درباره آقای یقینی یکی از متهمین این پرونده گفت: وی فرار نکرده بلکه جراحی داشته و در بیمارستان است.

وی گفت: آقای یقینی وثیقه دارد و کیفرخواست او صادر شده؛ اما در دادگاه حاضر نشده است که بعد از بهبودی محاکمه او انجام می‌شود.

دادستان تهران ادامه داد: بانک سرمایه نمادی از فساد بزرگ اقتصادی است و دادستانی با تمام وجود و امکانات آن را پیگیری می‌کند و تمام کسانی که چه در گذشته بودند یا در خارج از کشور هستند، تحت تعقیب قرار گرفته‌اند.

جعفری دولت آبادی افزود: این پرونده بسیار پرونده بزرگی است افرادی در زندان هستند و تعدادی هم محاکمه می‌شوند و کار با جدیت در دادستانی انجام می‌شود.

وی در ادامه در پاسخ به سوالی در خصوص بازپس‌گیری مبالغ پرداخت شده به برخی از فوتبالیست‌ها توسط حسین هدایتی اظهار کرد: آنچه ملاک کار دادستانی است حکم دادگاه است، ما در دادستانی حکمی که دادگاه می‌دهد را اجرا می‌کنیم؛ چرا که رد مال ذی نفع دارد. بنابراین این عبارت کلی که ما اموال را پس می‌گیریم به همه پرونده‌ها مصداق دارد و دادستان در چارچوب حکم عمل می‌کند.

دادستان تهران ادامه داد: ما زمانی که دادگاه حکم داد اعلام خواهیم کرد که چه کسانی باید مال را پس بدهند و مبنای کار دادستانی کیفرخواست و حکم دادگاه خواهد بود.

وی در ادامه و در خصوص فرآیند صدور وثیقه‌ها برای متهمان تصریح کرد: در قانون به چند عامل اشاره شده که شامل اتهام، سن، شخصیت و وضعیت اجتماعی می‌شود و بنابراین قاضی بر اساس شاخص‌هایی که قانون گفته قرار صادر می‌کند.

جعفری دولت آبادی افزود: بعضاً دیده می‌شود که وثایق کم و زیاد است؛ اما دادستانی در موارد شدید بازداشت صادر می‌کند و بازداشت افراد تابع مقررات قانونی است لذا قاضی نمی‌تواند بر اساس سلیقه در این خصوص عمل کند.

دادستان تهران در ادامه گفت: ما مواردی در قانون کیفری داریم که طبق آن عمل می‌کنیم و بعضاً دیده شده که قرارها تشدیدتر و یا خفیف‌تر شده است و این قانون است که مسیرها را تعیین می‌کند.

وی در ادامه و در پاسخ به سوالی در خصوص علت کم بودن رد مال‌ها در پرونده‌های اقتصادی و در پرونده کمپوست اظهار کرد: ما یک معضلی که در پرونده‌های بزرگ داریم این است که چالش کار زیاد است و متهمان با زرنگی و عدم نظارت، اموال را یا به خارج از کشور برده و یا جا به جا می‌کنند و زمانی که دادستان و پلیس ورود می‌کند یا مال نیست و یا کم است، در پرونده ثامن، طلای شادی، عظیم خودرو و ده‌ها پرونده بزرگ مالی متأسفانه متهمان با یک زرنگی مجرمانه اموال را جا به جا می‌کنند.

دادستان تهران با بیان اینکه این افراد گاهی اوقات اموال را حتی به نام کارگرانشان می‌کنند، گفت: این افراد به لحاظ اینکه از مقررات کشور اطلاع دارند این اموال را جا به جا می‌کنند، ما اکنون ده‌ها پرونده مشابه داریم و در پرونده‌های شرکت هرمی نیز به این گونه است، بنابراین این موضوع یک ضایعه بزرگ برای تحقق عدالت محسوب می‌شود.

وی در رابطه با آخرین وضعیت پرونده کاغذ گفت: در این پرونده هشت شرکت تحت تعقیب قرار گرفته‌اند که مجموع این شرکت‌ها حدود ۱۹۰ میلیون یورو ارز گرفته‌اند و ۱۷ نفر بازداشتی دارد. هر آنچه که در توان داشتیم انجام داده‌ایم و جز دو و سه متهم اصلی که فرار کرده‌اند، این پرونده در همان آغاز کشف ماجرا ۱۷ متهم بازداشت شدند.

جعفری دولت آبادی در ادامه افزود: کسانی که کاغذ آورده‌اند آن را در بازار آزاد فروختند، چون فاکتورهای صوری تهیه کردند، بنابراین یا کاغذ نیاوردند و ارزها را فروختند و یا آوردند و کاغذ را با فاکتورهای صوری فروختند، بنابراین کاغذها به دست مصرف کننده واقعی نرسید.

وی ادامه داد: کشور ارز را می‌دهد کالا یا وارد نمی‌شود و یا اگر هم وارد می‌شود بدستمصرف کننده نمی‌رسد، دستگاه‌های مسئول باید نظارت کنند.

دادستان تهران همچنین در رابطه با پرونده گوشت نیز عنوان کرد: دولت حدود یک میلیارد دلار برای گوشت تخصیص داد و اخیراً نظارت‌های خوبی شده است، همیشه گفته‌ایم پیشگیری بهتر از برخورد و مبارزه است نباید اجازه دهیم که سرمایه کشور به تاراج و از بین برود، مسئولان کشوری باید نظارت کنند که کالا وارد و درست توزیع شود و مردم روی آرامش ببینند.

وی افزود: در پرونده گوشت نیز ۴ نفر بازداشتی داریم که حواله جدید صادر می‌کرده و گوشت‌ها را در بازار آزاد فروختند. همچنین سه پرونده در رابطه با احتکار گوشت تشکیل شده است که یک مورد آن به تعزیرات فرستاده شده و دو پرونده دیگر نیز تحت رسیدگی است و متهم بازداشتی ندارد.

دولت آبادی ادامه داد: نظارت دادستانی از طریق گشت‌های مشترک ادامه دارد و وزارتصمت نظارت‌های خود را افزایش داده است.

دسته بندی قضایی ,
اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک
یادداشت

یادداشت/سیدرضامیرزاده/عضوشورای راهبردی و مردمی پیشرفت استان خوزستان

راه حل مشکلات استان خوزستان از نظری دیگر

یادداشت

چرایی طرح سخنان «محسن رضایی» پس از 3 سال درباره حمله آمریکایی‌ها

یادداشت/محسن بابادی

راز فناناپذیری رونالدو و بوفون چیست؟

دکتر محسن رضایی

چرا انقلاب کردیم و حالا چه کنیم؟

یادداشت/محسن بابادی

گزارشی از شرح حال فولاد مقابل استقلال تهران.

یادداشت/محسن بابادی

نفت مسجدسلیمان آبروی فوتبال خوزستان در لیگ دسته یک

دکتر کرم رضا پیریایی

روزنامه‌نگار تراز جمهوری اسلامی

یادداشت/محسن بابادی

نقش تماشاگران در بازی نفت و استقلال چیست؟

محسن بابادی

مشکلات فوتبال خوزستان چیست؟

نویسنده: میر حافظ حوائج

رابطه فرهنگ و صلح

یادداشت/محسن بابادی

پرسپولیس خوب بود یا نفت آبادان ضعیف کار کرد؟

محسن بابادی

چگونه فوتبال مسجد سلیمان به اوج خواهد رسید؟

یادداشت/سید بهزاد اخلاقی

بالکان آبستن حوادث

یادداشت/محسن بابادی

برنده دربی کیست؟ استقلال، پرسپولیس یا هواداران؟

یادداشت/ محمدحسین پیریایی

امروز محسن رضایی کجاست؟

آخرین اخبار
مصاحبه
فضای مجازی

وزیر ارتباطات اعلام کرد

توصیه رهبر انقلاب به آذری جهرمی درباره شبکه ملی اطلاعات

توسط شورای عالی فضای مجازی؛

پیام رسان های داخلی برتر اعلام شدند

واکنش همتی به تحریم سپاه:

اقدام اخیر آمریکا تأثیر پایداری در بازارها ندارد

در واکنش به اقدام خصمانه تازه آمریکا علیه ایران؛

ظریف: آمریکا هدیه غلط دیگری به نتانیاهو در آستانه انتخابات داد

در اطلاعیه‌ای تأکید شد؛

سرلشکر باقری هیچ صفحه‌ای در شبکه‌های اجتماعی ندارد

فیروزآبادی:

هدف شبکه‌های هوشمند دیکته کردن شکل جدیدی از حکومت است

یک مقام مسئول در دفتر نشر آثار رهبر انقلاب اسلامی اعلام کرد؛

تکذیب فعالیت مجدد کانال‌های منتسب به رهبرانقلاب در تلگرام

در فضای مجازی منتشر شد؛

واکنش ظریف به خروج آمریکا و رژیم صهیونیستی از یونسکو

الیاس حضرتی خبر داد؛

غیبت هاشمی در جلسات هیات دولت/ وزیر بهداشت استعفا کرد

توئیت قرآنی ظریف به مناسبت تولد حضرت مسیح (ع)؛

امیدوارم سال ۲۰۱۹ سال صلح و آرامش برای همه باشد