وزارت بهداشت گزارش داد؛

افزایش دانشمندان برتر ایرانی در ۴۰ سالگی انقلاب

معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، همزمان با فرا رسیدن چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، مهمترین دستاوردهای حوزه تحقیقات و فناوری علوم پزشکی را اعلام کرد.

تاریخ انتشار: 14بهمن1397|10:24

کد خبر: 20450

به گزارش  صبح قریب  به نقل از وزارت بهداشت،  در بخش تقویت زیرساخت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، می توان به حمایت از انجام ۵۶ طرح تحقیقاتی فرا دانشگاهی و ملی در موسسه ملی توسعه تحقیقات علوم پزشکی ایران، غربالگری ۴۸۶ پروپوزال اولیه و داوری ۱۳۴ طرح کامل در کمیته‌های تخصصی اشاره کرد. 

توسعه مطالعه اپیدمیوژیک آینده‌نگر جمعیت بالغین ایران (PERSIAN Cohort) و افزایش تعداد مراکز کوهورت، پیگیری برنامه حمایت از راه‌اندازی، توسعه و تکمیل آزمایشگاه‌های جامع تحقیقات در ۲۴ دانشگاه علوم پزشکی کشور و نمایه شدن ۱۲ مجله جدید در پایگاه ESCI (از ۶۲ مجله نمایه شده به ۷۴ مجله در ( Web of science/ESCI) از دیگر دستاوردهای این حوزه است.

اعطای گرنت تحقیقاتی ۲۵۰ میلیون ریالی به پژوهشگران فرهیخته

اعطای گرنت تحقیقاتی ۲۵۰ میلیون ریالی به ۱۹۸ پژوهشگر فرهیخته (شاخص H معادل ۱۵ و بالاتر)، جذب ۲۱ دستیار پژوهش (طرح نیروی انسانی) و ۲۴ دستیار پژوهش سرباز در مراکز تحقیقاتی علوم پزشکی، اعطای گواهی به ۸۹ دانشجوی حوزه علوم پزشکی به عنوان استعداد درخشان و تعیین ظرفیت پذیرش ۳۵۷ دانشجو در رشته‌های تخصصی مورد پذیرش دوره‌های دکتری پژوهشی مصوب در ۳۵ دانشگاه و مراکز تحقیقاتی منتخب نیز از جمله اقدامات این معاونت در بخش توسعه و حمایت از نیروی انسانی است.

از جمله اقدامات معاونت تحقیقات و فناوری علوم پزشکی در بخش ارتقای کیفی تحقیقات و فناوری می توان به ارزشیابی ۶۳۴ مرکز تحقیقاتی با شاخص‌های تولید علم در گروه‌های شش گانه، ارزشیابی ۵۵ دانشگاه علوم پزشکی با شاخص‌های تولید علم و ساختار، ارزشیابی ۲۳ پژوهشکده علوم پزشکی دارای بیش از سه سال فعالیت، ارزشیابی کیفی۱۳ مرکز تحقیقاتی برتر با حضور بیش از ۳۰ داور برجسته داخلی در یک سال و ارزشیابی فعالیت کمیته های تحقیقات دانشجویی دانشگاه های علوم پزشکی کشور اشاره کرد.

افزایش دانشمندان یک درصد پُراستناد کشور در نظام‌ رتبه‌بندی جهانی ESI به ۵۲ نفر

همچنین در سال اول دولت دوازدهم ۹ نفر به فهرست دانشمندان یک درصد پُراستناد کشور در نظام‌ رتبه‌بندی جهانی ESI افزوده شده و تعداد کل آنها به ۵۲ نفر رسیده است و در دولت دوازدهم تعداد ۱۶۳ نفر به محققین علوم پزشکی کشور افزوده شده که تعداد کل آنها به ۷۰۹ نفر رسیده است.

حوزه تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در بخش تقویت زیرساخت اقدام به توسعه برنامه ملی ثبت بیماری ها و پیامدهای سلامت، تدوین گزارش ثبت سرطان جمیتی در ۲۴ استان کشور برای  درج در سامانه بین المللی Globocan ۲۰۱۸ و توافق با مؤسسه بین‌المللی تحقیقات سرطان IARC برای ارتقای برنامه ثبت سرطان جمیعتی در کشور کرده است.

راه اندازی وب سایت انگلیسی ثبت سرطان و برنامه ملی ثبت بیماری ها و تدوین کوریکولوم برگزاری آنلاین دوره های آموزشی ثبت بیماری ها از دیگر اقدامات این بخش است.

نظام نوین اطلاعات پژوهشی پزشکی ایران (نوپا) با ۱۲ سامانه

نظام نوین اطلاعات پژوهشی پزشکی ایران (نوپا) با ۱۲ سامانه علم‌سنجی اعضای هیئت علمی علوم پزشکی، نشریات (مجلات) علمی پژوهشی علوم پزشکی، مدیریت انتشارات و کتب دانشگاه‌های علوم پزشکی، پایان‌نامه‌های علوم پزشکی، اعلام مجلات نامعتبر و جعلی وزارت بهداشت، انتشار نتایج و اخبار پژوهش‌های سلامت، منبع یاب (جستجو و بازیابی منابع اطلاعاتی پزشکی)، علم سنجی دانشگاه‌های علوم پزشکی، مشابهت یاب مقالات علوم پزشکی، بانک اطلاعات مقالات علوم پزشکی، کتابخانه ملی دیجیتال پزشکی، بانک اطلاعات طرح‌های تحقیقاتی علوم پزشکی نیز طراحی و پیاده‌سازی شد.

استانداردسازی دستورالعمل‌های اخلاق در پژوهش کشور با بازنگری، تصویب و ابلاغ دستورالعمل جدید اخلاق در انتشار آثار پژوهشی، تدوین دستورالعمل ارسال نمونه های زیستی به خارج از کشور، تدوین دستورالعمل پژوهش بر روی سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی، تدوین راهنمای اخلاقی کار با حیوانات آزمایشگاهی و تدوین دستورالعمل اخلاقی در بهره برداری از اطلاعات عمومی تولید شده در نظام سلامت انجام شد.

طراحی و راه‌اندازی پرتال ملی اخلاق در پژوهش‌های زیست پزشکی کشور

طراحی و راه‌اندازی پرتال ملی اخلاق در پژوهش‌های زیست پزشکی کشور و سامانه ملی اعتباربخشی کمیته‌های اخلاق در پژوهش به همراه احیای کمیته ملی اخلاق در پژوهش‌های زیست پزشکی و اعتباربخشی ۱۶۰ کمیته اخلاق در پژوهش در دو سطح دانشگاهی و همچنین طراحی و راه‌اندازی سامانه متمرکز ملی صدور تاییدیه اخلاقی پژوهش های علوم پزشکی و صدور ۷۸۰۰ مصوبه برای طرح های پژوهشی و پایان نامه ها از دیگر اقدام این بخش بود.

اعطای رتبه علمی- پژوهشی به ۱۵ مجله جدید  از ۳۹۷ مجله علمی- پژوهشی به ۴۱۱ مجله علمی- پژوهشی، راه‌اندازی سایت مرکز همکاری کاکرین ایران در مؤسسه ملی توسعه تحقیقات علوم پزشکی ایران و ارایه ترجمه ۱۴۰۰ خلاصه مقاله کاکرین به زبان فارسی، راه‌اندازی سامانه شرکت‌های دانش‌بنیان و محصولات تولیدی، راه‌اندازی اتاق تمیز مؤسسه رویان، همدان، تبریز و جهرم از جمله اقدامات معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت بوده است.

در این مدت برنامه ایرانوم در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، صندوق پژوهش و نوآوری اراک و زنجان و مرکز رشد بخش خصوصی علوم پزشکی راه اندازی شد.

تقویت و حمایت از ورود شرکت‌های بخش خصوصی به حوزه تولید واکسن

پیگیری راه‌اندازی تسهیلات حمایتی VC برای پروژه‌های سلامت، تقویت و حمایت از ورود شرکت‌های بخش خصوصی به حوزه تولید واکسن، حمایت از حضور شرکت‌های دانش‌بنیان صادراتی در قالب پاویون ایران در نمایشگاه‌های بین‌المللی، حمایت از انتقال فناوری به داخل کشور در حوزه‌های اولویت‌دار سلامت، حمایت و تسهیل راهکارها و سازوکار بین‌المللی نمودن شرکت‌های دانش بنیان حوزه سلامت و حمایت از ۲ آزمایشگاه تست و آزمون فناوری‌های پزشکی جهت اخذ استاندارد ۱۷۰۲۵بین المللی از جمله دیگر اقدامات این حوزه است.

واحد ثبت اختراعات و ابداعات حوزه علوم پزشکی راه اندازی شد و تلاش شده است در جهت ارتقای آزمایشگاه آکریدیته برای صدور مجوز CE برای محصولات گام برداشته شود.

ارتقای کیفی تحقیقات و فناوری حوزه وزارت بهداشت با ارزشیابی ۶۳۴ مرکز تحقیقاتی، ۵۵ دانشگاه علوم پزشکی، ۲۳ پژوهشکده علوم پزشکی دارای بیش از سه سال فعالیت، ۱۳ مرکز تحقیقاتی برتر و فعالیت کمیته های تحقیقات دانشجویی دانشگاه های علوم پزشکی کشور صورت گرفت.

رصد علم و فناوری علوم پزشکی کشور

رصد علم و فناوری علوم پزشکی کشور از جمله مهمترین اقدامات حوزه معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت است که به همین منظور اقدام به طراحی و راه‌اندازی سامانه متمرکز ملی صدور تاییدیه اخلاقی پژوهش های علوم پزشکی، ارزشیابی و ارتقای کتابخانه‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی، تهیه کتابنامه اطلاعات اتاق‌های تمیز دانشگاه‌های علوم پزشکی و مؤسسات همکار در حوزه سلامت کرده است.

تکمیل و راه اندازی سامانه ارزیابی اطلاعات فناوی دانشگاه‌ها، تدوین نقشه راه فناوری سلامت، رتبه‌بندی شرکت‌های دانش‌بنیان با همکاری صندوق نوآوری و شکوفایی و حفظ کسب رتبه اول انتشار مقاله و دریافت استنادات مقالات کشور در منطقه نیز از جمله اقدامات این حوزه است.

جدول شاخص های رشد حوزه تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی

شاخص     سال ۱۳۵۷  سال ۱۳۹۷
مراکز تحقیقاتی - ۷۶۸
مراکز رشد و فناوری - ۷۸
اعضای هیئت علمی ۳۰۰۰     ۱۹۳۲۷
نشریات علوم پزشکی ۸ ۴۱۱
کل مقالات منتشر شده ۷۸۵     ۳۷۴۵۳
مقالات ایندکس شده علوم پزشکی کشور ۳۲۶     ۱۶۵۴۳
رتبه ایران در ارجاعات به مقالات علوم پزشکی - ۲۲
تعداد دانشمندان یک درصد برتر جهان - ۵۲
ثبت اختراع - ۱۵۸۹
شبکه های تحقیقاتی علوم پزشکی - ۲۲

 

دسته بندی علم و فناوری ,
اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک
یادداشت

یادداشت/سیدرضامیرزاده/عضوشورای راهبردی و مردمی پیشرفت استان خوزستان

راه حل مشکلات استان خوزستان از نظری دیگر

یادداشت

چرایی طرح سخنان «محسن رضایی» پس از 3 سال درباره حمله آمریکایی‌ها

یادداشت/محسن بابادی

راز فناناپذیری رونالدو و بوفون چیست؟

دکتر محسن رضایی

چرا انقلاب کردیم و حالا چه کنیم؟

یادداشت/محسن بابادی

گزارشی از شرح حال فولاد مقابل استقلال تهران.

یادداشت/محسن بابادی

نفت مسجدسلیمان آبروی فوتبال خوزستان در لیگ دسته یک

دکتر کرم رضا پیریایی

روزنامه‌نگار تراز جمهوری اسلامی

یادداشت/محسن بابادی

نقش تماشاگران در بازی نفت و استقلال چیست؟

محسن بابادی

مشکلات فوتبال خوزستان چیست؟

نویسنده: میر حافظ حوائج

رابطه فرهنگ و صلح

یادداشت/محسن بابادی

پرسپولیس خوب بود یا نفت آبادان ضعیف کار کرد؟

محسن بابادی

چگونه فوتبال مسجد سلیمان به اوج خواهد رسید؟

یادداشت/سید بهزاد اخلاقی

بالکان آبستن حوادث

یادداشت/محسن بابادی

برنده دربی کیست؟ استقلال، پرسپولیس یا هواداران؟

یادداشت/ محمدحسین پیریایی

امروز محسن رضایی کجاست؟

آخرین اخبار
مصاحبه
فضای مجازی

وزیر ارتباطات اعلام کرد

توصیه رهبر انقلاب به آذری جهرمی درباره شبکه ملی اطلاعات

توسط شورای عالی فضای مجازی؛

پیام رسان های داخلی برتر اعلام شدند

واکنش همتی به تحریم سپاه:

اقدام اخیر آمریکا تأثیر پایداری در بازارها ندارد

در واکنش به اقدام خصمانه تازه آمریکا علیه ایران؛

ظریف: آمریکا هدیه غلط دیگری به نتانیاهو در آستانه انتخابات داد

در اطلاعیه‌ای تأکید شد؛

سرلشکر باقری هیچ صفحه‌ای در شبکه‌های اجتماعی ندارد

فیروزآبادی:

هدف شبکه‌های هوشمند دیکته کردن شکل جدیدی از حکومت است

یک مقام مسئول در دفتر نشر آثار رهبر انقلاب اسلامی اعلام کرد؛

تکذیب فعالیت مجدد کانال‌های منتسب به رهبرانقلاب در تلگرام

در فضای مجازی منتشر شد؛

واکنش ظریف به خروج آمریکا و رژیم صهیونیستی از یونسکو

الیاس حضرتی خبر داد؛

غیبت هاشمی در جلسات هیات دولت/ وزیر بهداشت استعفا کرد

توئیت قرآنی ظریف به مناسبت تولد حضرت مسیح (ع)؛

امیدوارم سال ۲۰۱۹ سال صلح و آرامش برای همه باشد