امیر حاتمی:

پیشرفت‌های عرصه دفاعی دشمنان نظام را در موضع ضعف قرار داده است

وزیر دفاع گفت: به برکت خون شهدا و پیشرفت های صورت گرفته در عرصه علمی، دفاعی و ارتقاء قدرت بازدارندگی دشمنان نظام اسلامی در موضع ضعف قرار گرفته‌اند.

تاریخ انتشار: 16دي1397|12:18

کد خبر: 20239

به گزارش  صبح قریب ، امیر سرتیپ حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با حضور در جمع فرهیختگان و دانشگاهیان و نخبگان دانشگاه شیراز و آزمایشگاه های تحقیقاتی وزارت دفاع گفت: دانشگاه از دیر باز منشا اغلب تحولات و پیشرفت ها در جوامع بوده است و امروز به برکت انقلاب اسلامی در ۴۰ سال اخیر نقش دانشگاه در پیشرفت و توسعه علوم در عرصه های مختلف کشور بسیار پررنگ و حائز اهمیت بوده است.

وی با بیان اینکه بخش دفاعی کشور با توجه به مسئولیت مهم خود در استقرار امنیت به عنوان نیاز اولیه جامعه انسانی پیشرفت های خود را مرهون نخبگان متعهد و متخصصان دلسوز بوده است اظهارداشت: یکی از دستاوردهای ارزشمند نظام جمهوری اسلامی قطع وابستگی به استکبار و سایر کشور در زمینه بهداشت و امنیت بوده است که نقش دانشگاهیان در تحقق این موضوع بسیار تعیین کننده بوده است.

وزیر دفاع با اشاره به حدیثی از پیامبر اکرم(ص) با موضوع امنیت و سلامت تاکیدکرد: «امنیت» و «سلامت» از نیازهای اولیه بشر محسوب می شود که در صورت برقراری  انسان اهمیت آن را درک نمی کند اما به محض مواجه با مخاطره ای اهمیت این دو مقوله حیاتی ملموس و کاملا قابل درک می شود.

امیر حاتمی با اشاره به ظرفیت های علمی ایجاد  شده در کشور  طی چهار دهه گذشته گفت:  ما امروز یک میلیون دانشجوی کارشناسی ارشد و دکترا و اعضا  هیئت علمی داریم و اگر یک هزار ساعت ظرفیت پژوهشی برای هر کدوم از این افراد درنظر گرفته شود در واقع یک میلیارد ساعت  ظرفیت پزوهشی ایجاد شده است و اگر حدود ۴۰ درصد  این ظرفیت  را در بخش فنی و مهندسی در نظر بگیریم به عبارتی ۳۵۰ میلیون ساعت  ظرفیت ایجاد می شود که در حال حاضر بهره ما از این ظرفیت در کشور  حدود یک درصد است و البته این محاسبات منهای ظرفیت های فرهنگی و آموزشی و سایر ظرفیت های کشور  است.

امیر سرتیپ حاتمی با بیان اینکه باید از ظرفیت تحقیقاتی دانشگاه نهایت بهره را برد اظهار داشت: انجام کارهای تحقیقاتی  از طریق  دانشگاه بسیار  کم هزینه تر از سایر بخش های تحقیقاتی کشور است چرا که دانشجویان در دوران تحصیل  خود ضمن برخورداری از آموزش های تخصصی می توانند از طریق ارائه رساله کمک شایانی به پیشبرد اهداف کشور کرده و باعث بوجود آمدن منابع پایدار در حوزه تحقیقات شوند.

امیر سرتیپ حاتمی در ادامه با حضور در آزمایشگاه های تحقیقاتی وابسته به وزارت دفاع، با اشاره به نقش حساس و خطیر آزمایشگاه های تحقیقاتی در حفظ و ارتقاء قدرت بازدارندگی گفت: آزمایشگاه های تحقیقاتی باید بادرک درست و صحیح از اتفاقات و تحولات عرصه علم و فناوری دردنیا بتوانند نیازهای ۳۰ ساله آینده بخش دفاعی را پیش بینی و در آن مسیر گام بردارند.

وزیر دفاع  با اشاره به تحولات پر سرعت در عرصه علم و فناوری  تأکید کرد: بازدارندگی  باید لحظه به لحظه به روز و رصد شود و آزمایشگاه های تحقیقاتی نیز باید فناوری های مورد نیاز آینده را  پیش بینی و در آن مسیر حرکت کنند.

وی با بیان اینکه نقش آزمایشگاه های تحقیقاتی در سراسر دنیا یک نقش تعیین کننده در پیشبرد سیاست ها و راهبرد ها است افزود: سیاست امروز ایران اسلامی سیاست بازدارندگی است و این جزء ارزش های اعتقادی و ملی ما محسوب می شود.

وی در همین زمینه اضافه کرد: اگر دشمنان لحظه ای احساس کنند ما در موضع ضعف قرار گرفته ایم توطئه شوم خود را همچون دوران دفاع مقدس  در قالب  حمله نظامی بر ما تحمیل خواهند کرد  و امروز بحمد الله به برکت خون شهدا و پیشرفت های صورت گرفته در عرصه علمی و دفاعی و ارتقاء قدرت بازدارندگی دشمنان نظام اسلامی در موضع ضعف قرار گرفته اند.

وزیر دفاع با بیان اینکه رابطه مجموعه دفاعی با بخش دانشگاهی و تحقیقاتی یک رابطه از نوع نسل جدید است اظهار داشت:  امروز نیمی از کارکنان شرکت صنایع الکترونیک ایران(صاایران) وزارت دفاع را محققین تشکیل می دهند و ما همواره به عنوان یک وزارتخانه پیشگام در عرصه پژوهش از این مراکز حمایت خواهیم کرد.

دسته بندی حماسه و دفاع ,
اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک
یادداشت

یادداشت

چرایی طرح سخنان «محسن رضایی» پس از 3 سال درباره حمله آمریکایی‌ها

یادداشت/محسن بابادی

راز فناناپذیری رونالدو و بوفون چیست؟

دکتر محسن رضایی

چرا انقلاب کردیم و حالا چه کنیم؟

یادداشت/محسن بابادی

گزارشی از شرح حال فولاد مقابل استقلال تهران.

یادداشت/محسن بابادی

نفت مسجدسلیمان آبروی فوتبال خوزستان در لیگ دسته یک

دکتر کرم رضا پیریایی

روزنامه‌نگار تراز جمهوری اسلامی

یادداشت/محسن بابادی

نقش تماشاگران در بازی نفت و استقلال چیست؟

محسن بابادی

مشکلات فوتبال خوزستان چیست؟

نویسنده: میر حافظ حوائج

رابطه فرهنگ و صلح

یادداشت/محسن بابادی

پرسپولیس خوب بود یا نفت آبادان ضعیف کار کرد؟

محسن بابادی

چگونه فوتبال مسجد سلیمان به اوج خواهد رسید؟

یادداشت/سید بهزاد اخلاقی

بالکان آبستن حوادث

یادداشت/محسن بابادی

برنده دربی کیست؟ استقلال، پرسپولیس یا هواداران؟

یادداشت/ محمدحسین پیریایی

امروز محسن رضایی کجاست؟

یادداشت//فعال فرهنگى اجتماعى "حميد منجم "

خودکشى دانشجوى علوم پزشکى تبریز به نام عبدالسلام/ دليلى بر ناکارآمدى سيستم آموزشى

آخرین اخبار
مصاحبه
فضای مجازی

وزیر ارتباطات اعلام کرد

توصیه رهبر انقلاب به آذری جهرمی درباره شبکه ملی اطلاعات

توسط شورای عالی فضای مجازی؛

پیام رسان های داخلی برتر اعلام شدند

واکنش همتی به تحریم سپاه:

اقدام اخیر آمریکا تأثیر پایداری در بازارها ندارد

در واکنش به اقدام خصمانه تازه آمریکا علیه ایران؛

ظریف: آمریکا هدیه غلط دیگری به نتانیاهو در آستانه انتخابات داد

در اطلاعیه‌ای تأکید شد؛

سرلشکر باقری هیچ صفحه‌ای در شبکه‌های اجتماعی ندارد

فیروزآبادی:

هدف شبکه‌های هوشمند دیکته کردن شکل جدیدی از حکومت است

یک مقام مسئول در دفتر نشر آثار رهبر انقلاب اسلامی اعلام کرد؛

تکذیب فعالیت مجدد کانال‌های منتسب به رهبرانقلاب در تلگرام

در فضای مجازی منتشر شد؛

واکنش ظریف به خروج آمریکا و رژیم صهیونیستی از یونسکو

الیاس حضرتی خبر داد؛

غیبت هاشمی در جلسات هیات دولت/ وزیر بهداشت استعفا کرد

توئیت قرآنی ظریف به مناسبت تولد حضرت مسیح (ع)؛

امیدوارم سال ۲۰۱۹ سال صلح و آرامش برای همه باشد