رئیس دانشگاه تاکید کرد:

تنها به عذرخواهی بسنده نمی کنم/ ایمن سازی واحدهای دانشگاه آزاد

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: طی ۳۰ سال گذشته کوتاهی‌هایی شده، اما در همین مدت کوتاه قرارداد با شرکت پیمانکار منعقد کردیم که ۸ کیلومتر واحد علوم و تحقیقات را ایمن‌سازی کند.

تاریخ انتشار: 10دي1397|09:43

کد خبر: 20154

به گزارش  صبح قریب  به نقل از دانشگاه آزاد اسلامی، محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در گفتگو با بخش خبری ساعت ۲۱ که به صورت زنده از شبکه اول سیما پخش شد، با تسلیت درگذشت جانسوز دانشجویان واحد علوم و تحقیقات در حادثه واژگونی اتوبوس گفت: در ابتدا لازم می‌دانم به بازماندگان این حادثه، پدران و مادران درگذشتگان و خانواده بزرگ دانشگاه آزاد اسلامی که در این مصیبت به عزا نشسته‌اند، تسلیت عرض کنم.

وی با بیان اینکه این اتفاق حادثه بسیار تلخی بود، اظهار داشت: بنده از همان لحظات اول پس از حادثه در محل سانحه حضور داشتم. این رخداد ابعاد مختلفی داشت که بخشی از آن دانشجویان هستند که امروز حدود سه ساعت در جمع دانشجویان حضور داشتم و چهره به چهره با آنها گفت‌وگو کردم و صحبت‌هایشان را شنیدم.

رئیس دانشگاه آزاد ادامه داد: متاسفانه در این حادثه علاوه بر ۱۰ عزیزی که از دست دادیم و خانواده‌های این عزیزان که عزادار شدند، ۲۵ مجروح داشت و آنچه که باید در این چند روز همت می‌کردیم، خدمت‌رسانی به مصدومان بود که خوشبختانه ۹ نفر از آنها تا امروز مرخص شدند، اما هنوز ۱۶ نفر همچنان در بیمارستان تحت درمان هستند که از همه هموطنان می‌خواهم برای شفای دو نفر از مصدومان این حادثه که حال وخیمی دارند، دعا کنند.

طهرانچی با بیان اینکه مطالبات دانشجویان ریشه در گذشته دارد، اظهار داشت: وقتی امروز پای صحبت دانشجویان نشستم، فضای خوبی حاصل شد، چرا که دانشجویان شنیدند دانشگاه آزاد اسلامی در یک سال اخیر که از قبول مسئولیت دکتر ولایتی می‌گذرد، چگونه شفافیت مالی پیدا کرده و دغدغه دانشجویان تبدیل به دغدغه دانشگاه شده است.

وی با اشاره به تخلفات صورت گرفته از سوی پیمانکار ترابری واحد علوم و تحقیقات، تصریح کرد: کارهای مربوط به تغییر پیمانکار ترابری تا ۶ آذرماه پیگیری شده بود و قرار بود فردای حادثه شرکت پیمانکار تغییر کند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی افزود: خانواده دانشگاه آزاد اسلامی بزرگ است و افتخارات زیادی داشته که اکنون همه این خانواده داغدار این حادثه هستند. خانواده ۵ نفر از دانشجویان جان باخته در شهرستان‌ها حضور داشتند که مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی موظف بودند همراه خانواده‌ها و صاحبان عزا به عنوان شریک غم باشند. ما هم در خانه‌های عزیزان حضور پیدا کردیم و همراه پدران و مادران ابراز همدردی داشتیم.

طهرانچی با اشاره به سرعت رسیدگی دانشگاه آزاد اسلامی به ابعاد حادثه واژگونی اتوبوس حامل دانشجویان، خاطرنشان کرد: با توجه به این حادثه، باید تغییرات سریع صورت می‌گرفت و ناوگان حمل‌ونقل واحد علوم و تحقیقات تغییر می‌کرد، خطاکاران شناسایی می شدند و پاسخگویی ما سریع انجام می‌شد، چرا که قبل از اینکه مسئولیت داشته باشیم، پدر و معلم هستیم و در مقابل امانت پدران و مادران مسئولیت سنگینی داریم.

وی ادامه داد: بنده با صدای بلند در جمع دانشجویان اعلام کردم که عزیزان من، بنده حاضرم از طرف کسانی که قصور کردند و کسانی‌ که در گذشته کاری باید انجام می‌دادند که به موقع انجام ندادند، عذرخواهی کنم و این را با شجاعت اعلام می‌کنم، اما به این عذرخواهی بسنده نمی‌کنیم، چرا که محیط دانشگاه باید امن باشد. 

رئیس دانشگاه آزاد تاکید کرد: در این زمینه تلاشمان را مضاعف می‌کنیم و کارها را با سرعت انجام انجام می‌دهیم، چرا که نسبت به این موضوع مصمم هستیم و به زودی اقداماتی که باید صورت بگیرد، عملی خواهد شد.

طهرانچی با اشاره به برکناری برخی از مدیران واحد علوم و تحقیقات در جریان بررسی این حادثه، اظهار داشت: در تاریخ کشور بی‌سابقه است که یک روز پس از سانحه، این اتفاق بیافتد و این خاصیت دانشگاه است که باید پاسخگو باشد. 

وی گفت: دوستان ما چندین ساعت جلسه برگزار کردند و ابعاد این حادثه بررسی شد که جا دارد از دادستان کل کشور و دادستان تهران تشکر کنم. ما از همان لحظه اول با این دوستان هماهنگ شدیم، اما دانشگاه آزاد اسلامی منتظر قوه قضائیه نماند و با تاکید دکتر ولایتی رسیدگی سریع، به موقع و دقیق به موضوع را آغاز کردیم و ابعاد آن مورد بررسی قرار گرفت.

طهرانچی ادامه داد: مسئولیت کسانی که به این حادثه مربوط می شدند، مورد بررسی قرار گرفت. در مرحله اول مدیران وقت که در انتخاب پیمانکار ملاحظات دقیق را رعایت نکرده بودند و کسانی‌ که باید از نظر نظارتی به خوبی به وظایفشان عمل می‌کردند و این کار را انجام ندادند، برکنار شدند. بعد از این مرحله، کمیته تخلفات ورود می‌کند و به مراجع قانونی معرفی خواهند شد. در ادامه هم کمیته تشکیل جلسه می‌دهد و ابعاد مختلف مساله را مورد بررسی قرار خواهد داد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با تاکید بر اینکه سریعا در راستای پاسخگویی به افکار عمومی و شفاف سازی عمل کردیم، اضافه کرد: واحد علوم و تحقیقات ۴۵ هزار دانشجو دارد که باید علاوه بر دانشجویان به افکار عمومی نیز پاسخگو بودیم و به همین نسبت به بررسی حادثه سریع ورود کردیم.

وی در پاسخ به این سوال که دانشگاه آزاد اسلامی برای افزایش ایمنی واحد علوم و تحقیقات چه اقداماتی انجام خواهد داد؟ گفت: درباره این موضوع ۲ بحث داریم. واحد علوم و تحقیقات در موقعیت سوق‌الجیشی خاصی قرار دارد. 

طهرانچی اطهار داشت: ۳۰ سال کوتاهی‌هایی در زمینه نصب گاردریل و سرعت گیر شده، اما ما در همین مدت کوتاه قرارداد با شرکت پیمانکار منعقد کردیم که ۸ کیلومتر واحد علوم و تحقیقات را ایمن‌سازی کند.

وی افزود: علاوه بر واحد علوم و تحقیقات، دانشگاه آزاد اسلامی ۴۴۰ واحد دیگر دارد که در راستای ایمن‌سازی واحدها به صورت موکد دستورالعمل‌های جدیدی تدوین شده است. در مدت ۵ روزی که از حادثه می‌گذرد همه همکاران من در دانشگاه آزاد اسلامی تعطیلی نداشتند و به فکر ایمن کردن و جلوگیری از حوادث بعدی بودند.

طهرانچی با تسلیت مجدد به همه خانواده دانشگاه آزاد اسلامی، خطاب به دانشجویان گفت: تک تک شما امانتی در دست ما هستید و ما با تمام توان ایستاده‌ایم تا محیط امنی برای درس خواندن داشته باشید، آنچه در گذشته قصور شده، ما اجازه نخواهیم داد تکرار شود.

دسته بندی حوزه و دانشگاه ,
اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک
یادداشت

یادداشت/سیدرضامیرزاده/عضوشورای راهبردی و مردمی پیشرفت استان خوزستان

راه حل مشکلات استان خوزستان از نظری دیگر

یادداشت

چرایی طرح سخنان «محسن رضایی» پس از 3 سال درباره حمله آمریکایی‌ها

یادداشت/محسن بابادی

راز فناناپذیری رونالدو و بوفون چیست؟

دکتر محسن رضایی

چرا انقلاب کردیم و حالا چه کنیم؟

یادداشت/محسن بابادی

گزارشی از شرح حال فولاد مقابل استقلال تهران.

یادداشت/محسن بابادی

نفت مسجدسلیمان آبروی فوتبال خوزستان در لیگ دسته یک

دکتر کرم رضا پیریایی

روزنامه‌نگار تراز جمهوری اسلامی

یادداشت/محسن بابادی

نقش تماشاگران در بازی نفت و استقلال چیست؟

محسن بابادی

مشکلات فوتبال خوزستان چیست؟

نویسنده: میر حافظ حوائج

رابطه فرهنگ و صلح

یادداشت/محسن بابادی

پرسپولیس خوب بود یا نفت آبادان ضعیف کار کرد؟

محسن بابادی

چگونه فوتبال مسجد سلیمان به اوج خواهد رسید؟

یادداشت/سید بهزاد اخلاقی

بالکان آبستن حوادث

یادداشت/محسن بابادی

برنده دربی کیست؟ استقلال، پرسپولیس یا هواداران؟

یادداشت/ محمدحسین پیریایی

امروز محسن رضایی کجاست؟

آخرین اخبار
مصاحبه
فضای مجازی

وزیر ارتباطات اعلام کرد

توصیه رهبر انقلاب به آذری جهرمی درباره شبکه ملی اطلاعات

توسط شورای عالی فضای مجازی؛

پیام رسان های داخلی برتر اعلام شدند

واکنش همتی به تحریم سپاه:

اقدام اخیر آمریکا تأثیر پایداری در بازارها ندارد

در واکنش به اقدام خصمانه تازه آمریکا علیه ایران؛

ظریف: آمریکا هدیه غلط دیگری به نتانیاهو در آستانه انتخابات داد

در اطلاعیه‌ای تأکید شد؛

سرلشکر باقری هیچ صفحه‌ای در شبکه‌های اجتماعی ندارد

فیروزآبادی:

هدف شبکه‌های هوشمند دیکته کردن شکل جدیدی از حکومت است

یک مقام مسئول در دفتر نشر آثار رهبر انقلاب اسلامی اعلام کرد؛

تکذیب فعالیت مجدد کانال‌های منتسب به رهبرانقلاب در تلگرام

در فضای مجازی منتشر شد؛

واکنش ظریف به خروج آمریکا و رژیم صهیونیستی از یونسکو

الیاس حضرتی خبر داد؛

غیبت هاشمی در جلسات هیات دولت/ وزیر بهداشت استعفا کرد

توئیت قرآنی ظریف به مناسبت تولد حضرت مسیح (ع)؛

امیدوارم سال ۲۰۱۹ سال صلح و آرامش برای همه باشد