رئیس انجمن علمی داروسازان ایران هشدار داد؛

وضعیت سلامت مکمل های خارج از داروخانه ها/نظارت نیست

رئیس انجمن علمی داروسازان ایران، گفت: بخش بزرگی از مکمل ها به صورت غیرقانونی و قاچاق در کشور استفاده می شود و برچسب اصالت هنوز بین مصرف کننده جانیفتاده است.

تاریخ انتشار: 7شهريور1397|10:56

کد خبر: 19526

به گزارش  صبح قریب ، محمدرضا شانه ساز، در واکنش به تولید مکمل های غذایی با نشان تقلبی، تاکید کرد: شرایط تولید مکمل ها در مقایسه با دارو در همه دنیا و استانداردهای بین المللی سهل تر است و نظارت ها نیز به همین میزان با سهولت بیشتری انجام می شود.

وی افزود: بعضی از کشورها بر اساس اینکه کدام ارگان بر تولید و عرضه مکمل ها نظارت دارد شرایطی را برای تولید کننده فراهم می کنند که بعضا اجازه مصرف در کشور تولید کننده را ندارد و فقط برای صادرات تولید می شود که نمونه های فراوانی در کشور ما نیز  وجود دارد و مصرف می شود.

شانه ساز ادامه داد: عمده این اقلام در سالن های ورزشی، سوپرمارکت ها، سالن های زیبایی و آرایشگاه های زنانه استفاده می شود که حلقه نظارت دارویی وزارت بهداشت قطع شده است. اما وزارت بهداشت همیشه توصیه کرده که مکمل ها فقط از داروخانه ها تهیه شود. وقتی فروش این اقلام در غیر داروخانه صورت گیرد، هیچ تضمینی بر استاندارد و اصالت دارو وجود ندارد.

رئیس انجمن علمی داروسازان ایران گفت: به دلیل نظارت مکرر بازرسین غذا و دارو در داروخانه ها، مسئول فنی داروخانه بدلیل شناخت عوارض داروهای مکمل تقلبی ترجیح می دهد از داروهای مکمل تقلبی استفاده نکند.

وی افزود: وزارت بهداشت همواره هشدار داده که مکمل ها فقط از داروخانه ها خریداری شود اما نظارت بیشتری را در اماکن می طلبد و برخوردها باید جدی تر باشد. چراکه علی رغم نظارت  بعد از بازداشت افراد، بازدارنده عمل نمی شود.

شانه ساز ادامه داد: یکی از عوامل ناباروری در بین خانم ها و آقایان استفاده از مکمل های بدنسازی در سالن های بدنسازی بوده است بنابراین مصرف مکمل ها باید به صورت علمی و زیر نظر متخصص تغذیه باشد.

وی درباره دستگاه متولی نظارت بر مکمل ها، گفت: در داروخانه ها معاونت غذا و دارو نظارت اصلی را به عهده دارد اما در سایر اماکن مثل صنوف کارشناس های معاونت های بهداشتی نظارت بر فروشگاه ها، آرایشگاه ها و سالن های بدنسازی را به عهده دارند که البته در سالن های بدنسازی سازمان تربیت بدنی هم بعنوان متولیان امر برای رسیدگی حضور دارند. 

شانه ساز افزود: برخی کمپانی ها در خارج کارخانه تولید ندارند و از ظرفیت خالی تولیدکنندگان دیگر کشورها استفاده می کنند. ما در مورد اصالت و توانمندی شرکت برای تولید در ایران باید اطمینان  لازم و کافی داشته باشیم. کمپانی های کاغذی که در کشور خود جایگاهی در زمینه تکنولوژی و تولید تکنولوژی را ندارند غیر قانونی نیست فقط باید از سازمان غذا و دارو مجوز بگیرند.

رئیس انجمن علمی داروسازان ایران، گفت: بخش بزرگی از مکمل ها به صورت غیرقانونی و قاچاق در کشور استفاده می شود و برچسب اصالت هنوز بین مصرف کننده جانیفتاده است، اما نکته اصلی این است که در مورد مکمل ها نظارت ها باید جدی تر باشد.

وی افزود: ما به لحاظ ارتباطات بین صنفی و بین بخشی مشکل داریم. معاونت های غذا و دارو در دانشگاه ها، سالهاست در خصوص اجازه نظارت بیشتر بر اماکن و سالن های بدنسازی اختیارات بیشتری برای نظارت طلب کرده اند اما به دلیل خلاء قانونی که وجود دارد ورود به اماکنی به غیر داروخانه همیشه با مشکل و چالش مواجه بوده است. مشکلی اصلی هم صنوفی هستند که بدون مجوز فعالیت می کنند و حتی صنف مربوطه هم برای برخورد نیاز به احکام قضایی برای نظارت جدی تر دارد.

شانه ساز گفت: یکی از عوامل مهم در مقابله با مکمل های تقلبی کاهش تقاضا است. تبلیغات از شبکه های ماهواره ای و مجازی برای اقلام بدون شناسنامه انجام می شود. تبلیغات در این شبکه ها فقط جنبه اقتصادی دارد و به هیچ عنوان درباره اصالت دارو مطلبی عنوان نمی شود. توصیه ما این است که برچسب اصالت باید حتما مد نظر قرار گیرد و از طریق شماره زیر برچسب اصالت استعلام شود که در صورت تقلبی بودن و نداشتن اصالت محصول، باید به سازمان غذا و دارو اطلاع داده شود.

دسته بندی سلامت ,
اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک
یادداشت

یادداشت

چرایی طرح سخنان «محسن رضایی» پس از 3 سال درباره حمله آمریکایی‌ها

یادداشت/محسن بابادی

راز فناناپذیری رونالدو و بوفون چیست؟

دکتر محسن رضایی

چرا انقلاب کردیم و حالا چه کنیم؟

یادداشت/محسن بابادی

گزارشی از شرح حال فولاد مقابل استقلال تهران.

یادداشت/محسن بابادی

نفت مسجدسلیمان آبروی فوتبال خوزستان در لیگ دسته یک

دکتر کرم رضا پیریایی

روزنامه‌نگار تراز جمهوری اسلامی

یادداشت/محسن بابادی

نقش تماشاگران در بازی نفت و استقلال چیست؟

محسن بابادی

مشکلات فوتبال خوزستان چیست؟

نویسنده: میر حافظ حوائج

رابطه فرهنگ و صلح

یادداشت/محسن بابادی

پرسپولیس خوب بود یا نفت آبادان ضعیف کار کرد؟

محسن بابادی

چگونه فوتبال مسجد سلیمان به اوج خواهد رسید؟

یادداشت/سید بهزاد اخلاقی

بالکان آبستن حوادث

یادداشت/محسن بابادی

برنده دربی کیست؟ استقلال، پرسپولیس یا هواداران؟

یادداشت/ محمدحسین پیریایی

امروز محسن رضایی کجاست؟

یادداشت//فعال فرهنگى اجتماعى "حميد منجم "

خودکشى دانشجوى علوم پزشکى تبریز به نام عبدالسلام/ دليلى بر ناکارآمدى سيستم آموزشى

آخرین اخبار

در تماس تلفنی؛

رئیس جمهور، سال نو را به مراجع عظام تقلید تبریک گفت

با صدور اطلاعیه‌ای اعلام شد؛

راهبردهای هفت گانه وزارت صمت برای رونق تولید

طی یادداشتی اعلام شد؛

واکنش همتی به نامگذاری سال/شش راهبرد بانک مرکزی برای «رونق تولید»

سخنگوی سپاه پاسداران:

مرزبانان آزاد شده به‌احتمال زیاد امروز به کشور باز می‌گردند

تغییر ساعت رسمی از امشب؛

پروازهای نوروزی طبق ساعت درج شده در بلیت انجام می‌شود/ جا نمانید

اروپا

نشست سران اروپا آغاز شد/ ترزا می: قانونمند از بروکسل خارج می‌شویم

سخنرانی نوروزی رهبرانقلاب در حرم رضوی؛

سال۹۸ سال استفاده از فرصت‌هاست/ تقویت بنیه دفاعی را ادامه می‌دهیم

گزیده‌ای از بیانات رهبر انقلاب درباره نوروز؛

عید نوروز، فرصتی برای تحول درونی است/ نوروز از دیدگاه اسلامی

رهبر انقلاب در دیدار اعضای مجلس خبرگان:

مرزبندی با دشمن بسیار لازم است/ افراد در داخل دشمنی نکنند

سایت پارلمان اروپا

اقدام جدید پارلمان اروپا علیه روسیه

مصاحبه
فضای مجازی