عراقچی خبر داد؛

هیچ مذاکره غیر برجامی با اروپایی‌ها نداریم

معاون سیاسی وزیر امور خارجه با تاکید براینکه ما هیچ مذاکره غیر برجامی با اروپایی ها نداریم، گفت: کمیسیون مشترک برجام جمعه این هفته بدون حضور آمریکا و به درخواست ایران در وین تشکیل می‌شود.

تاریخ انتشار: 31ارديبهشت1397|10:40

کد خبر: 18773

به گزارش  صبح قریب ، سیدعباس عراقچی معاون وزیر امورخارجه کشورمان بعدازظهر امروز(یکشنبه 30 اردیبهشت) پس از نشست با اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: جلسه خوبی را امروز در حضور اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس داشتیم و در خصوص آخرین وضعیت مذاکرات با طرف های اروپایی برجام صحبت کردیم و گزارش هایی را به آنها ارائه دادیم.

وی گفت: هفته گذشته نشست بروکسل میان وزرای خارجه سه کشور اروپایی و وزیرامورخارجه کشورمان در مقر اتحادیه اروپا برگزار شد و در پایان آن نشست بیانیه خوبی از سوی کشورهای اروپایی صادر شد.

معاون وزیر امورخارجه با بیان اینکه کشورهای اروپایی تعهد خودشان را برای ادامه برجام و تامین منافع ایران از برجام اعلام کردند ادامه داد: در آن بیانیه اهدافی که ایران مد نظر دارد شامل فروش نفت، گاز، تعاملات موثر بانکی، ادامه تعاملات در حوزه حمل و نقل هوایی و ریلی و دریایی، احترام گذاشتن به توافقات و تفاهم نامه هایی که تاکنون امضا شده است و اهداف دیگری که در این مذاکرات مد نظر ما هست تاکید شده است و اروپایی‌ها هم قبول کردند مذاکراتی داشته باشند تا ببینیم می توانند آن اهداف را تامین کنند یا نه.

عراقچی تصریح کرد: به نظر ما اروپایی ها، روسیه و چین برای ادامه روند اجرای برجام مصمم و جدی هستند اما آیا اینکه توانایی انجام این کار را دارند این محل تردید و سئوال است و برای همین است که ما مذاکرات را با آنها شروع کردیم و در حال حاضر مذاکرات کارشناسی مفصلی را با آنها داریم و امیدواریم بیانیه ای را که آنها صادر کردند بتوانند در قالب یک بسته اقتصادی به ایران ارائه دهند.

وی گفت: اروپایی ها باید به ایران تضمین دهند که قادر هستند منافع ایران در برجام را تامین کنند و اگر این منافع تامین شود و تضمین های مناسب هم وجود داشته باشد مسلم است که ایران ادامه حضور خود در برجام را مورد بررسی قرار خواهد داد.

معاون وزیر امورخارجه با اشاره به اینکه مذاکرات ما با طرف های اروپایی صرفا در چارچوب برجام است، افزود: منافعی که ایران باید از برجام داشته باشد خواسته های ماست و از طرف ایران هم ما متعهد به انجام تعهدات برجامی خود هستیم و فراتر از آن کاری انجام نخواهیم داد.

عراقچی خاطرنشان کرد: ما منتظریم تا ببینیم آیا اروپایی ها به تعهداتشان در برجام می توانند عمل کنند یا خیر و امروز در جلسه کمیسیون امنیت مجموعه این مسائل را خدمت دوستان با جزئیات عرض کردم.

وی در خصوص تضمین های حقوقی طرف مقابل برای تامین منافع ایران در برجام اظهار داشت: تیم های حقوقی ما درحال بررسی هستند که ما چه تضمین هایی را می توانیم از طرف مقابل اخذ کنیم و مطمئن شویم که به خواسته های خودمان در مذاکرات خواهیم رسید. اینها هم می تواند شامل تضمین های حقوقی از طرف اروپایی ها باشد و هم می تواند شامل سازوکارهایی باشد که خودمان طراحی می کنیم.

معاون وزیر امورخارجه با اشاره به اینکه هیچ بحث غیربرجامی با طرف های مذاکره خود نداریم، افزود: ما فقط در چارچوب برجام مذاکره می کنیم با این هدف که آیا آنها می توانند منافع ایران را در برجام تامین کنند یا خیر.

عراقچی در پایان گفت: روز جمعه این هفته کمیسیون مشترک برجام به خواست ایران در وین و بدون حضور آمریکا برگزار می‌شود و محور اصلی موضوع جلسه هم بررسی شرایط ادامه برجام بدون حضور آمریکا و ابعاد ناشی از خروج آمریکا از برجام است و همچنین اینکه کشورهای باقیمانده چگونه می توانند در برجام باشند و به تعهدات خودشان عمل کنند.

دسته بندی سیاسی ,
اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک
یادداشت

یادداشت

چرایی طرح سخنان «محسن رضایی» پس از 3 سال درباره حمله آمریکایی‌ها

یادداشت/محسن بابادی

راز فناناپذیری رونالدو و بوفون چیست؟

دکتر محسن رضایی

چرا انقلاب کردیم و حالا چه کنیم؟

یادداشت/محسن بابادی

گزارشی از شرح حال فولاد مقابل استقلال تهران.

یادداشت/محسن بابادی

نفت مسجدسلیمان آبروی فوتبال خوزستان در لیگ دسته یک

دکتر کرم رضا پیریایی

روزنامه‌نگار تراز جمهوری اسلامی

یادداشت/محسن بابادی

نقش تماشاگران در بازی نفت و استقلال چیست؟

محسن بابادی

مشکلات فوتبال خوزستان چیست؟

نویسنده: میر حافظ حوائج

رابطه فرهنگ و صلح

یادداشت/محسن بابادی

پرسپولیس خوب بود یا نفت آبادان ضعیف کار کرد؟

محسن بابادی

چگونه فوتبال مسجد سلیمان به اوج خواهد رسید؟

یادداشت/سید بهزاد اخلاقی

بالکان آبستن حوادث

یادداشت/محسن بابادی

برنده دربی کیست؟ استقلال، پرسپولیس یا هواداران؟

یادداشت/ محمدحسین پیریایی

امروز محسن رضایی کجاست؟

یادداشت//فعال فرهنگى اجتماعى "حميد منجم "

خودکشى دانشجوى علوم پزشکى تبریز به نام عبدالسلام/ دليلى بر ناکارآمدى سيستم آموزشى

آخرین اخبار
مصاحبه
فضای مجازی

وزیر ارتباطات اعلام کرد

توصیه رهبر انقلاب به آذری جهرمی درباره شبکه ملی اطلاعات

توسط شورای عالی فضای مجازی؛

پیام رسان های داخلی برتر اعلام شدند

واکنش همتی به تحریم سپاه:

اقدام اخیر آمریکا تأثیر پایداری در بازارها ندارد

در واکنش به اقدام خصمانه تازه آمریکا علیه ایران؛

ظریف: آمریکا هدیه غلط دیگری به نتانیاهو در آستانه انتخابات داد

در اطلاعیه‌ای تأکید شد؛

سرلشکر باقری هیچ صفحه‌ای در شبکه‌های اجتماعی ندارد

فیروزآبادی:

هدف شبکه‌های هوشمند دیکته کردن شکل جدیدی از حکومت است

یک مقام مسئول در دفتر نشر آثار رهبر انقلاب اسلامی اعلام کرد؛

تکذیب فعالیت مجدد کانال‌های منتسب به رهبرانقلاب در تلگرام

در فضای مجازی منتشر شد؛

واکنش ظریف به خروج آمریکا و رژیم صهیونیستی از یونسکو

الیاس حضرتی خبر داد؛

غیبت هاشمی در جلسات هیات دولت/ وزیر بهداشت استعفا کرد

توئیت قرآنی ظریف به مناسبت تولد حضرت مسیح (ع)؛

امیدوارم سال ۲۰۱۹ سال صلح و آرامش برای همه باشد