آیت الله جوادی آملی:

خطبه فدکیه در حوزه علمیه تدریس شود

قم - یکی از مراجع تقلید شیعیان با بیان اینکه خطبه فدکیه مانند خطبه غدیریه در حوزه تدریس شود، گفت: پاسخ حضرت زهرا(س) به شبهات در این خطبه از پیچیده‌ترین مسائل علمی است.

تاریخ انتشار: 16بهمن1396|09:36

کد خبر: 17653

به گزارش صبح قریب ، آیت الله العظمی عبدالله جوادی آملی ظهر یکشنبه در جلسه تفسیر خود در مسجد اعظم قم اظهار داشت: برخی تصور می‌کنند وقتی مخفیانه نجوا می‌کنند خداوند آن را نمی‌شنود در صورتی که خداوند همه چیز را می‌بیند و می‌شنود.

وی افزود: منافقان در صدر اسلام مطالبی را در گوشی با هم می‌گفتند که باعث رنجش مسلمین بود و محور سخنان این افراد نیز معصیت خدا، پیامبر و تعدی به حقوق مردم بود.

این استاد سطوح عالی حوزه با اشاره به اهمیت رواج سلام در جامعه و آثار آن اظهار کرد: خداوند بر مؤمنان و انبیاء صلوات و سلام فرستاده است و چرا ما هم تلاش و کوشش نکنیم که خود را مشمول سلام الهی قرار دهیم.

نجوا کردن حرام است

وی افزود: اصل نجوا و درگوشی حرف زدن در حضور مؤمنین که باعث رنجش آنان می‌شود حرام است و اگر در امور معصیت و عدوان باشد بر گناه آن افزوده می‌شود ولی اگر در امور نیک باشد اصل تناجی، حرام است ولی گناه دیگری در کنار آن نیست.

آیت الله جوادی آملی تأکید کرد: چرا وقتی کاری باعث رنجش مؤمنان و مردم است ما باید خود را به نجوا کردن عادت دهیم که باعث تردید مردم می‌شود.

وی گفت: البته اگر در جامعه اسلامی فرهنگ این شد که هیچ وقت افراد، درگوشی صحبت نمی‌کنند و اگر صحبت کنند در امور خیر و نیک است حزن و اندوهی به مؤمنین و مسلمین نمی‌رسد و چنین جامعه‌ای از بحث خارج است.

این مفسر قرآن کریم در بخش دیگری از سخنان خود با تسلیت ایام فاطمیه ادامه داد: امیدواریم خطبه فدکیه مانند خطبه غدیریه در حوزه تدریس شود و رواج یابد.

وی اضافه کرد: حضرت زهرا(س) در آغاز این خطبه بعد از حمد و شکر الهی به بحث منکران مبدأ و معاد و خدا پرداخته و به صورت علمی به شبهه این افراد جواب داده است که جزء پیچیده‌ترین مسائل علمی است.

آیت الله جوادی آملی در پایان با تبریک ایام الله دهه فجر اضافه کرد: امام علی(ع) در جریان جنگ صفین فرمودند که رنگ موی زنان، حنا و رنگ موی مردان، خون است و وارد معرکه دفاع از اسلام شدند و شیعیان علی(ع) نیز نشان دادند که رنگ موی آنان، خون است و با همین تفکر، انقلاب را به ثمر رساندند.

دسته بندی حوزه و دانشگاه ,
اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک
یادداشت

یادداشت

چرایی طرح سخنان «محسن رضایی» پس از 3 سال درباره حمله آمریکایی‌ها

یادداشت/محسن بابادی

راز فناناپذیری رونالدو و بوفون چیست؟

دکتر محسن رضایی

چرا انقلاب کردیم و حالا چه کنیم؟

یادداشت/محسن بابادی

گزارشی از شرح حال فولاد مقابل استقلال تهران.

یادداشت/محسن بابادی

نفت مسجدسلیمان آبروی فوتبال خوزستان در لیگ دسته یک

دکتر کرم رضا پیریایی

روزنامه‌نگار تراز جمهوری اسلامی

یادداشت/محسن بابادی

نقش تماشاگران در بازی نفت و استقلال چیست؟

محسن بابادی

مشکلات فوتبال خوزستان چیست؟

نویسنده: میر حافظ حوائج

رابطه فرهنگ و صلح

یادداشت/محسن بابادی

پرسپولیس خوب بود یا نفت آبادان ضعیف کار کرد؟

محسن بابادی

چگونه فوتبال مسجد سلیمان به اوج خواهد رسید؟

یادداشت/سید بهزاد اخلاقی

بالکان آبستن حوادث

یادداشت/محسن بابادی

برنده دربی کیست؟ استقلال، پرسپولیس یا هواداران؟

یادداشت/ محمدحسین پیریایی

امروز محسن رضایی کجاست؟

یادداشت//فعال فرهنگى اجتماعى "حميد منجم "

خودکشى دانشجوى علوم پزشکى تبریز به نام عبدالسلام/ دليلى بر ناکارآمدى سيستم آموزشى

آخرین اخبار
مصاحبه
فضای مجازی