سخنگوی وزارت بهداشت؛

تجویز داروی گران‌ قیمت تخلف است/ میانگین عمر ایرانی ها

سخنگوی وزارت بهداشت، گفت: تجویز داروهای گران‌قیمت توسط پزشک که خارج از فهرست رسمی دارویی کشور باشد، تخلف است و پزشکان باید خود را به تعرفه های اعلام شده ملزم بدانند.

تاریخ انتشار: 10بهمن1396|10:24

کد خبر: 17558

به گزارش صبح قریب ، دکتر ایرج حریرچی در برنامه تیتر امشب با اشاره به افزایش ۲۵ سال امید به زندگی در طی بیش از چهار دهه در ایران، تصریح کرد: این مهمترین هدف نظام سلامت است و امید به زندگی در بدو تولد یعنی میانگین سال هایی که انتظار می رود یک نوزاد زنده بماند. اکنون امید به زندگی در زنان ایرانی ۷۸.۴ سال و در مردان ایرانی به ۷۳.۸ سال افزایش یافته است.

وی تاکید کرد: رتبه ما در امید به زندگی در دهه های گذشته بین ۱۰۰ تا ۱۱۰ در مقایسه با دیگر کشورهای جهان بود که هم اکنون به رتبه ۶۳ صعود کرده است.

حریرچی گفت: هدف بسیار مهم دیگر حوزه سلامت، کاهش مرگ و میر زودرس است تا همین اواخر مرگ قبل از ۵۰ سالگی مرگ زودرس تعریف می شد. تا دهه هفتاد شمسی و قبل از آن بیش از ۸۰ درصد موارد مرگ ایرانیان در زیر ۷۰ سالگی بود و حدود ۱۰ درصد و حداکثر ۲۰ درصد ایرانیان تا بالای ۷۰ سال عمر می کردند.

وی افزود: با پیشرفت‌های اقتصادی، اجتماعی و بهداشتی - درمانی اخیر کشور، هم اکنون نزدیک به ۵۰ درصد ایرانیان - یعنی ۴۷درصد کل- یا ۵۱ درصد زنان و ۴۳ درصد مردان ایرانی بیش از ۷۰ سال عمر می کنند.

قائم مقام وزیر بهداشت در پاسخ به سئوال مخاطبان در خصوص نحوه پذیرش بیمه های تکمیلی در بیمارستان ها تصریح کرد: مسائلی که درباره پذیرش یا نپذیرفتن بیمه های تکمیلی به وجود می آید، بیشتر مبتلا به بیمارستان های خصوصی است بنابراین افراد باید پیش از عقد قرارداد با شرکت های بیمه گزار از بیمارستان های تحت پوشش آنها اطلاع پیدا کنند، سپس به بستن قرارداد با بیمه ها اقدام کنند. 

وی در ادامه با اعلام اینکه بیمارستان های خصوصی اگر پیش از انجام اقدامات پزشکی و ارائه خدمات پول مطالبه کنند، خلاف مقررات است، تاکید کرد: در بیمارستان های دولتی هم معمولا این مشکلات به صفر رسیده است.

سخنگوی وزارت بهداشت در واکنش به شکایت برخی مراجعان از برخورد نامناسب کادر برخی بیمارستان ها و مراکز درمانی با بیماران هم، تصریح کرد: با توجه به اینکه پرسنل در مراکز و بیمارستان ها با مشکلاتی مواجه هستند، اما هدف ما کسب رضایت بیماران است، بنابراین ما به کارکنان آموزش می دهیم که در برخورد با مردم چه رفتاری داشته باشند تا مشکلات به حداقل برسد و بیشتر نظرسنجی ها از رضایت بیماران از برخورد پرستاران و پزشکان حکایت دارد. 

وی در ادامه در خصوص نظارت وزارت بهداشت بر بیمارستان های کشور افزود: در ۴ سال تصدی پست خود، معمولا شخصا در هفته بازدید سرزده از بیمارستان های استان های مختلف کشور دارم که به طور معمول شب ها مراکز درمانی استان ها و صبح ها، مراکز بهداشتی در استان های مجاور را بازدید می کنم.

سخنگوی وزارت بهداشت همچنین درباره قیمت داروها خاطرنشان کرد: تجویز داروهای گران قیمت توسط پزشک که خارج از فهرست رسمی دارویی کشور باشد، تخلف است، بنابراین پزشکان باید خود را ملزم به تعرفه های اعلام شده کنند.

دسته بندی سلامت ,
اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک
یادداشت

یادداشت

چرایی طرح سخنان «محسن رضایی» پس از 3 سال درباره حمله آمریکایی‌ها

یادداشت/محسن بابادی

راز فناناپذیری رونالدو و بوفون چیست؟

دکتر محسن رضایی

چرا انقلاب کردیم و حالا چه کنیم؟

یادداشت/محسن بابادی

گزارشی از شرح حال فولاد مقابل استقلال تهران.

یادداشت/محسن بابادی

نفت مسجدسلیمان آبروی فوتبال خوزستان در لیگ دسته یک

دکتر کرم رضا پیریایی

روزنامه‌نگار تراز جمهوری اسلامی

یادداشت/محسن بابادی

نقش تماشاگران در بازی نفت و استقلال چیست؟

محسن بابادی

مشکلات فوتبال خوزستان چیست؟

نویسنده: میر حافظ حوائج

رابطه فرهنگ و صلح

یادداشت/محسن بابادی

پرسپولیس خوب بود یا نفت آبادان ضعیف کار کرد؟

محسن بابادی

چگونه فوتبال مسجد سلیمان به اوج خواهد رسید؟

یادداشت/سید بهزاد اخلاقی

بالکان آبستن حوادث

یادداشت/محسن بابادی

برنده دربی کیست؟ استقلال، پرسپولیس یا هواداران؟

یادداشت/ محمدحسین پیریایی

امروز محسن رضایی کجاست؟

یادداشت//فعال فرهنگى اجتماعى "حميد منجم "

خودکشى دانشجوى علوم پزشکى تبریز به نام عبدالسلام/ دليلى بر ناکارآمدى سيستم آموزشى

آخرین اخبار
مصاحبه
فضای مجازی