اسماعیل‌زاده مطرح کرد؛

باید مجازاتی بازدارنده برای جرم «خیانت در ترجمه» داشته باشیم

رئیس مرکز ساماندهی ترجمه و نشر علوم انسانی و معارف اسلامی گفت: باید نهادی نظارتی وجود داشته باشد تا مترجم هایی را که خیانت می کنند با جریمه مجازات کند.

تاریخ انتشار: 4دي1396|09:32

کد خبر: 17033

به گزارش صبح قریب ، برنامه گفتگوی فرهنگی با موضوع امانت در ترجمه با حضور هرمز رشدیه مترجم رسمی‌دادگستری و ارتباط تلفنی با رسول اسماعیل زاده دوزال رئیس مرکز ساماندهی ترجمه و نشر علوم انسانی و معارف اسلامی‌از آنتن رادیو گفتگو پخش شد.

در ابتدای این برنامه رشدیه به تعریف امانت در ترجمه پرداخت و گفت: امانت محدوده یا حد و مرزی است که به موجب آن متنی در یکی از زبان‌های بشری آیینه پیام یا معنای پوشیده و زیربنایی متنی بدون تحریف، تصرف، تشدید، تضعیف و بدون کاستن یا اضافه کردن به آن باشد.

وی افزود: این وجه از ترجمه غالبا در کفه ترازوی  سنجش درستی ترجمه و در کفه دیگر وضوح و شفافیت معنا قرار می‌گیرد. هزاران سال است که تامین هردو ویژگی به عنوان بالاترین آرمان و کمال مطلوب در ترجمه تلقی می‌شود و تعادل منطقی بین این دو کفه در عمل همچنان قطعی ترین معیار درستی ترجمه شناخته می‌شود.

این مترجم رسمی‌دادگستری در ادامه گفت: به عبارت دیگر یک ترجمه بسیار وفادار به متن و ترجمه‌های شفاف و واضح می‌تواند به سبک و سیاق زبان مبدا وفادار باشد. همان اندازه که زبان مبدا به حوزه عمومی‌زبان نزدیک تر می‌شود مسائل ترجمه نیز کمتر می‌شود و در نقطه ای به صفر می‌رسد.

در ادامه این برنامه اسماعیل زاده گفت: در سیر تاریخی ترجمه موضوع امانت مورد تصدیق و تاکید اهل ادب بوده است اما امانت در ترجمه مانند امانت در سایر امور نیست ، به همین دلیل هیچ مقیاسی برای اندازه گیری آن وجود ندارد. برای آنکه این موضوع را موشکافی کنیم باید متون مختلف را بررسی و طبقه بندی کنیم و بر اساس اختلاف متن و طبقه بندی آن می‌توانیم امانت در ترجمه را نیز دسته بندی کنیم.

رئیس مرکز ساماندهی ترجمه و نشر علوم انسانی و معارف اسلامی‌ادامه داد: مترجمانی که به ترجمه آثار مقدس مانند قرآن ، تورات و انجیل مشغول هستند امانت داری بهتری نسبت به مترجمان دیگر مانند متون ادبی داشته اند.

اسماعیل زاده بر ارزیابی آثار ترجمه با نظارت یک مرکز ساماندهی نیمه دولتی تاکید کرد و گفت: خانه ترجمه اختیار و قدرت اجرایی چندانی ندارد.وجود یک نهاد نظارتی نیمه دولتی هم از دخالت بیش از اندازه دولت می‌کاهد و هم قدرت اجرایی بیشتری به این بخش خواهد داد.

وی با بیان اینکه در این حوزه به شدت خلاء قانونی احساس می‌شود، گفت: باید نهاد نظارتی وجود داشته باشد تا مترجم‌هایی که خیانت می‌کنند را با جریمه مجازات کنند.در حال حاضر به جز رسانه‌ها ، برای تنبیه مترجمانی که امانت را رعایت نمی‌کنند هیچ منع و مجازات قانونی وجود ندارد.

دسته بندی فرهنگ و هنر ,
اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک
یادداشت

یادداشت

چرایی طرح سخنان «محسن رضایی» پس از 3 سال درباره حمله آمریکایی‌ها

یادداشت/محسن بابادی

راز فناناپذیری رونالدو و بوفون چیست؟

دکتر محسن رضایی

چرا انقلاب کردیم و حالا چه کنیم؟

یادداشت/محسن بابادی

گزارشی از شرح حال فولاد مقابل استقلال تهران.

یادداشت/محسن بابادی

نفت مسجدسلیمان آبروی فوتبال خوزستان در لیگ دسته یک

دکتر کرم رضا پیریایی

روزنامه‌نگار تراز جمهوری اسلامی

یادداشت/محسن بابادی

نقش تماشاگران در بازی نفت و استقلال چیست؟

محسن بابادی

مشکلات فوتبال خوزستان چیست؟

نویسنده: میر حافظ حوائج

رابطه فرهنگ و صلح

یادداشت/محسن بابادی

پرسپولیس خوب بود یا نفت آبادان ضعیف کار کرد؟

محسن بابادی

چگونه فوتبال مسجد سلیمان به اوج خواهد رسید؟

یادداشت/سید بهزاد اخلاقی

بالکان آبستن حوادث

یادداشت/محسن بابادی

برنده دربی کیست؟ استقلال، پرسپولیس یا هواداران؟

یادداشت/ محمدحسین پیریایی

امروز محسن رضایی کجاست؟

یادداشت//فعال فرهنگى اجتماعى "حميد منجم "

خودکشى دانشجوى علوم پزشکى تبریز به نام عبدالسلام/ دليلى بر ناکارآمدى سيستم آموزشى

آخرین اخبار
مصاحبه
فضای مجازی