با موافقت روسای کتابخانه‌های ملی کشورهای عضو اکو؛

سال ۲۰۱۸ در منطقه اکو «سال فرهنگ کتاب و کتابخوانی» نامگذاری شد

بر اساس بندی از بیانیه پایانی چهارمین نشست روسای کتابخانه‌های ملی کشورهای عضو اکو، سال ۲۰۱۸ در این منطقه، سال فرهنگ کتاب و کتابخوانی نامگذاری شد.

تاریخ انتشار: 8آذر1396|10:02

کد خبر: 16633

به گزارش  صبح قریب  به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، در حاشیه دومین روز از نشست سران کتابخانه‌های ملی کشورهای عضو اکو، اشرف بروجردی رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با رئیس کتابخانه ملی ترکیه دیدار و گفتگو کرد. در این دیدار روسای کتابخانه‌های ملی دو کشور در مورد برقراری و ایجاد اتاق فرهنگ کشورها در کتابخانه‌های ملی ایران و ترکیه بحث و تبادل نظر کردند.

همچنین در بعدالظهر روز سه‌شنبه بروجردی با عبدالقادر عبدالقهار، رئیس کتابخانه لاهوتی تاجیکستان نیز دیدار کرد. طی این دیدار مقرر شد که کتابخانه ملی ایران مجموعه‌ای از کتب را به کتابخانه لاهوتی ارسال کند.

علاوه بر آن بروجردی، رئیس کتابخانه لاهوتی را به بازدید از سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و همچنین مشاهده نسخ خطی بارگذاری شده در سایت سازمان دعوت کرد. وی همچنین اعلام کرد که در صورت نیاز به منابع کتابخانه ملی ایران امکان تبادل اطلاعات از طریق سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران مهیا خواهد بود.

بر اساس این گزارش، کتابخانه لاهوتی با هشتاد سال قدمت، قدیمی‌ترین و بزرگترین کتابخانه در کشور تاجیکستان است.

همچنین در پایان این نشست دو روزه «بیانیه پایانی چهارمین نشست روسای کتابخانه‌های ملی کشورهای عضو اکو» قرائت شد که متن آن به شرح زیر است:

«از ۱۰ سال پیش که در جمهوری اسلامی ایران، اولین نشست منطقه‌ای روسای کتابخانه‌های ملی کشورهای عضو اکو برگزار شد، بر اساس توافق اعضا اساسنامه‌ای تنظیم گردید که مبنای عمل برگزاری نشست‌های آتی شد و اینک پس از وقفه‌ای ۷ ساله این نشست در کشور تاجیکستان شهر دوشنبه در تاریخ ۲۷ و ۲۸ نوامبر ۲۰۱۷ برگزار گردید.

ما روسای کتابخانه‌های ملی عضو، جهت نشر مبانی فرهنگی که به حفظ حافظه ملی خود اعم از منابع دیداری- شنیداری تا منابع مکتوب منجر می‌گردد، متعهد می‌شویم که با مراودات مستمر و معرفی نماینده‌ای از کشورهایمان جهت پیگیری امور به دبیرخانه این نشست، تاریخ فرهنگی- اجتماعی چندهزار ساله مشترک خود را به منظور همگرایی بیشتر فرهنگی به منصه ظهور برسانیم.

ما کشورهای عضو، بر این باوریم که راهکار با اهمیت تعامل فرهنگی و حفظ پیوندهای دیرینه در توسعه فرهنگ، از مسیر اشتراک گذاری ذخایر و منابع دانش موجود در هر کشور امکان پذیر است و در همین راستا نسخه‌های نفیس خطی خود را در سایتِ راه اندازی شده در روز ۲۸ نوامبر ۲۰۱۷ بارگذاری ‌کنیم و همچنین با تاسیس بانک پایان نامه‌ها در سایت، علاقه‌ مندان علم را بهره‌مند سازیم.

ما کشورهای عضو با توسعه مبادله منابع کتابی به صورت دیجیتال و غیردیجیتال و تبادل تجربیات، با راه‌اندازی اتاق در کشورهای عضو، زمینه ارتقای دانش در فرایند توسعه فرهنگی کشورهای خود را فراهم ‌کنیم. همچنین متعهد می‌شویم در نشست‌های بین المللی و منطقه‌ای حضوری فعال داشته باشیم.

ما کشورهای عضو با توجه به وظیفه خطیر اشاعه فرهنگی از سازمان علمی- فرهنگی ملل متحد (یونسکو) درخواست داریم در راستای منشور سازمان ملل متحد و به منظور دسترسی به فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات، مساعدت نمایند تا کتابخانه‌های کشورهای عضو اکو از ظرفیت سازمان ملل متحد در این زمنیه استفاده نمایند.

ما متعهد می‌شویم با توجه به نقش کتاب و کتابخوانی هموطنانمان را به این مسئله مهم ترغیب کنیم و سال ۲۰۱۸ در منطقه اکو، سال فرهنگ کتاب و کتابخوانی نام گذاری گردد و با این رویکرد هر فرد روزی بیست دقیقه از زمان خود را صرف مطالعه کتاب نماید.

ما کشورهای عضو از حکومت‌های خود می‌خواهیم با توجه به رسالت فرهنگی کتابخانه‌های ملی در بعد تامین منابع و در بعد پیشبرد و اجرایی شدن پروژه‌های با اهمیت فرهنگی، همچنین از بعد حمایت در راستای حضور در نشست‌های منطقه‌ای و بین‌المللی کمک‌رسان ما باشد».

دسته بندی فرهنگ و هنر ,
اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک
یادداشت

یادداشت

چرایی طرح سخنان «محسن رضایی» پس از 3 سال درباره حمله آمریکایی‌ها

یادداشت/محسن بابادی

راز فناناپذیری رونالدو و بوفون چیست؟

دکتر محسن رضایی

چرا انقلاب کردیم و حالا چه کنیم؟

یادداشت/محسن بابادی

گزارشی از شرح حال فولاد مقابل استقلال تهران.

یادداشت/محسن بابادی

نفت مسجدسلیمان آبروی فوتبال خوزستان در لیگ دسته یک

دکتر کرم رضا پیریایی

روزنامه‌نگار تراز جمهوری اسلامی

یادداشت/محسن بابادی

نقش تماشاگران در بازی نفت و استقلال چیست؟

محسن بابادی

مشکلات فوتبال خوزستان چیست؟

نویسنده: میر حافظ حوائج

رابطه فرهنگ و صلح

یادداشت/محسن بابادی

پرسپولیس خوب بود یا نفت آبادان ضعیف کار کرد؟

محسن بابادی

چگونه فوتبال مسجد سلیمان به اوج خواهد رسید؟

یادداشت/سید بهزاد اخلاقی

بالکان آبستن حوادث

یادداشت/محسن بابادی

برنده دربی کیست؟ استقلال، پرسپولیس یا هواداران؟

یادداشت/ محمدحسین پیریایی

امروز محسن رضایی کجاست؟

یادداشت//فعال فرهنگى اجتماعى "حميد منجم "

خودکشى دانشجوى علوم پزشکى تبریز به نام عبدالسلام/ دليلى بر ناکارآمدى سيستم آموزشى

آخرین اخبار
مصاحبه
فضای مجازی