یادداشت/سید بهزاد اخلاقی

بالکان آبستن حوادث

تاریخ انتشار: 17آبان1396|15:50

کد خبر: 16218

روسیه در حال حاضر یکی از حاضرین در میز مذاکرات آتی احتمالی کره شمالی خواهد بود و نمی توان بدون در نظر گرفتن جایگاه روسیه در مسائل بین الملل تصمیم گیری کلانی کرد . این مجموع رفتار های روسیه جدید، مسکو را برای حضور به عنوان یک هژمون فاعل تقویت می کند . اخبار مرتبط 2017 ، سال پایان داعش در سوریه روسیه به دنبال هلیکوپتر Mi-8 گم شده

زمانی که ولادیمیر پوتین به عنوان نخست وزیر روسیه در جبهه های جنگ در گرجستان حضور یافت کلید فصل نوینی از رفتار مسکو در حوزه پیرامونی اش رقم زده شد. از سال 2008 تا سال 2017 یعنی طی 9 سال گذشته ،روسیه سه بخش را در مجموع در گرجستان و اوکراین به خاک خود الحاق کرده است ، در یک جنگ برای حفظ یک متحد شرکت کرده و عملا در اجماع جهانی برای برنامه اتمی ایران نیز نقش مهمی داشته است. این کشور در حال حاضر یکی از حاضرین در میز مذاکرات آتی احتمالی کره شمالی خواهد بود و نمی توان بدون در نظر گرفتن جایگاه روسیه در مسائل بین الملل تصمیم گیری کلانی کرد . این مجموع رفتار های روسیه جدید، مسکو را برای حضور به عنوان یک هژمون فاعل تقویت می کند . فارغ از محرک های اقتصادی برای تقویت جایگاه روسیه و تکیه بر موقعیت ممتاز اتحاد شوروی در پیش از دهه 1980 روسیه امروز چابکتر و دور از بایسته های دست و پا گیر ایدئولوژیکی و بر پایه ملی گرایی مسیرش را به جلو هدایت می کند که مسائلی چون فقر ، بیکاری ، اختلافات طبقاتی ، فساد ناشی از قدرت کماکان از موئلفه های هستند که می تواند آرمانشهر ساکنان کرملین را خدشه دار کند. نگاهی اجمالی به آن چه روسیه از سال 2008 تا 2017 در عرصه بین المللی رفتار کرده است گذارهای کرملین در فضای پیرامونی اش را تا سال 2024 روشن می کند.

2018 تا 2024

پوتین یکی از نامزد های انتخاباتی سال آینده روسیه است و در صورتی که بتواند بار دیگر به عنوان رئیس جمهور انتخاب شود شرایط در روسیه در حوزه تصمیم گیری تغییری نخواهد کرد. این ثبات سیاسی اما قادر نخواهد بود در تمامی زمینه ها، ثبات اقتصادی را برای روسیه به ارمغان آورد. برخی از تحلیلگران بر این باورند حضور مسکو در عرصه های منطقه ای و بین المللی و نقش آفرینی این کشور در جهان پیرامونی اش ، به دلیل پوشش بر ضعف های داخلی است . این تحلیل تا اندازه ای درست به نظر می رسد زیرا طبقه متوسط جامعه روس در شهرهای بزرگی چون مسکو ، سنت پطرزبورگ ، نووسیبرسک ، یکاتیرینبورگ و نیژنی نوگراد خود را با شهرهای دیگر اروپایی مقایسه می کنند و انتظار سطح زندگی مشابه مانند برلین ، دورتموند ، پاریس ، مارسی و میلان را از دولت مرکزی دارند و دولت به علت ناتوانی در فراهم کردن این استاندارد ها ، دست به عملیات های خارجی چون سوریه می زند. همانطور که اشاره این تحلیل تا اندازه ای درست است اما اگر دولت روسیه از درآمد کافی بر اساس افزایش قیمت حامل های سوخت و انرژی برخوردار بود نیز در عرصه بین المللی نقش آفرینی خود را گسترده تر می کرد و حتی شاید شاهد حضور فعال تر این کشور در پرونده های منطقه ای چون یمن بودیم. آنچه که مشخص است تلاش روسیه برای پر هزینه کردن جنگ در افغانستان برای آمریکایی ها است و با راهبرد جدید ترامپ در دوران شش ساله سوم پوتین نیز این هزینه ها بر دولت آینده آمریکا غیر قابل انکار خواهد بود اما روسیه تا 2024 چه وضعیتی در عرصه بین المللی خواهد داشت ؟

روسیه به طور پیش فرض خود را از نظر ایدئولوژیکی و سیاسی در رقابت با اروپا تعریف کرده است. رفاه از نظر جامعه روسی آن چیزی است که در غرب اروپا رخ می دهد و از نظر سیاسی این کشور در تکاپو است تا جایگاه اتحاد شوروی را در عرصه بین المللی به دست آورد .

سیستم سیاسی در روسیه همانطور که اشاره شد بر پایه کمیته محدودی از نخبگان اداره می شود که دایره نزدیک به رئیس جمهوری را تشکیل می دهند. این هیات حاکمه در موقعیت های حساسی چون سال 2018 و 2024 برای بقای خود و همپیمانی با اروپا گام برخواهند داشت و سال 2024 بدون معرفی یک گزینه جدید برای آینده روسیه عملا این کشور با یک خلاء قدرت مواجه می شود. در صورتی که وضعیت نظامی در اروپا تغییر محسوسی نکند و پیمان امنیتی ناتو – روسیه شکسته نشود کماکان کشورهای بالکان غربی و مرزهای شرقی اتحادیه اروپایی به شدت ضربه پذیر خواهند بود.

2024 شرایط مرزی برای کشورهای همسایه روسیه آبستن احتمالات متنوعی بوده و ممکن است مساله که برای کریمه رخ داد باردیگر و در ابعاد گسترده تری در آن هم در ساحل بالتیک و بالکان غربی تکرار شود. روسیه موقعیت خود را در مرزهای شرقی اش تثبت کرده و در حال حاضر امنیت در قفقاز جنوبی حاکم است . در هم شکستن اتحادیه اروپا و اتحادهایی چون ناتو برای مسکو به عنوان یک راهبرد نانوشته و عملیاتی مطرح است.

 

دسته بندی یادداشت ,
اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک
یادداشت

یادداشت/سیدرضامیرزاده/عضوشورای راهبردی و مردمی پیشرفت استان خوزستان

راه حل مشکلات استان خوزستان از نظری دیگر

یادداشت

چرایی طرح سخنان «محسن رضایی» پس از 3 سال درباره حمله آمریکایی‌ها

یادداشت/محسن بابادی

راز فناناپذیری رونالدو و بوفون چیست؟

دکتر محسن رضایی

چرا انقلاب کردیم و حالا چه کنیم؟

یادداشت/محسن بابادی

گزارشی از شرح حال فولاد مقابل استقلال تهران.

یادداشت/محسن بابادی

نفت مسجدسلیمان آبروی فوتبال خوزستان در لیگ دسته یک

دکتر کرم رضا پیریایی

روزنامه‌نگار تراز جمهوری اسلامی

یادداشت/محسن بابادی

نقش تماشاگران در بازی نفت و استقلال چیست؟

محسن بابادی

مشکلات فوتبال خوزستان چیست؟

نویسنده: میر حافظ حوائج

رابطه فرهنگ و صلح

یادداشت/محسن بابادی

پرسپولیس خوب بود یا نفت آبادان ضعیف کار کرد؟

محسن بابادی

چگونه فوتبال مسجد سلیمان به اوج خواهد رسید؟

یادداشت/سید بهزاد اخلاقی

بالکان آبستن حوادث

یادداشت/محسن بابادی

برنده دربی کیست؟ استقلال، پرسپولیس یا هواداران؟

یادداشت/ محمدحسین پیریایی

امروز محسن رضایی کجاست؟

آخرین اخبار
مصاحبه
فضای مجازی

وزیر ارتباطات اعلام کرد

توصیه رهبر انقلاب به آذری جهرمی درباره شبکه ملی اطلاعات

توسط شورای عالی فضای مجازی؛

پیام رسان های داخلی برتر اعلام شدند

واکنش همتی به تحریم سپاه:

اقدام اخیر آمریکا تأثیر پایداری در بازارها ندارد

در واکنش به اقدام خصمانه تازه آمریکا علیه ایران؛

ظریف: آمریکا هدیه غلط دیگری به نتانیاهو در آستانه انتخابات داد

در اطلاعیه‌ای تأکید شد؛

سرلشکر باقری هیچ صفحه‌ای در شبکه‌های اجتماعی ندارد

فیروزآبادی:

هدف شبکه‌های هوشمند دیکته کردن شکل جدیدی از حکومت است

یک مقام مسئول در دفتر نشر آثار رهبر انقلاب اسلامی اعلام کرد؛

تکذیب فعالیت مجدد کانال‌های منتسب به رهبرانقلاب در تلگرام

در فضای مجازی منتشر شد؛

واکنش ظریف به خروج آمریکا و رژیم صهیونیستی از یونسکو

الیاس حضرتی خبر داد؛

غیبت هاشمی در جلسات هیات دولت/ وزیر بهداشت استعفا کرد

توئیت قرآنی ظریف به مناسبت تولد حضرت مسیح (ع)؛

امیدوارم سال ۲۰۱۹ سال صلح و آرامش برای همه باشد