اختصاصی صبح قریب

سلسله نشست های رصد صبح به همت بنیاد فرهنگی صبح قریب از هفته آینده برگزار خواهد شد

نشست خبری سلسله نشست‌های ادبی رصد صبح با موضوع معرفی تازه‌های ادبیات انقلاب اسلامی صبح امروز در فرهنگسرای انقلاب اسلامی برگزار شد.

تاریخ انتشار: 22مرداد1396|21:50

کد خبر: 14495

به گزارش صبح قریب نشست خبری سلسله نشست‌های ادبی رصد صبح با موضوع معرفی تازه‌های ادبیات انقلاب اسلامی صبح امروز در فرهنگسرای انقلاب اسلامی برگزار شد.

در این مراسم میلاد عرفان‌پور دبیر این نشست‌ها در سخنانی عنوان کرد: ادبیات انقلاب اسلامی درختی است که در ۴ دهه گذشته تنه مستحکمی پیدا کرده و ریشه و ثبیت پیدا کرده است. امروز می‌شود از آن با عنوانی که ذکر کردم یاد کنیم و حتی جریان‌های مخالف و معاند با این جریان نیز توانایی کتمان کردنش را ندارند.امروز جریان ادبیات انقلاب اسلامی اعم از شعر و داستان و رمان، چهره برجسته‌ای از خود ساخته است و جوانان موفقی را نیز به جامعه معرفی کرده است.

وی افزود: جریان انقلاب اسلامی تا به امروز مدیون نقد و نظر و گفتگو بوده و از این به بعد نیز آنچه آن را قوام می‌بخشد، طرح مباحث مختلف پیرامون آن است. در واقع شعر و ادبیات را می‌توان یکی از سنگرهایی دانست که انقلاب اسلامی را محافظت می‌کند.

عرفان‌پور افزود: سلسله نشست‌های رصد صبح قرار است که بهانه‌ای باشد برای پرداخت و گفتگوی نظری پیرامون تازه‌ترین تولیدات ادبیات انقلاب اسلامی  و بهترین و سنجیده‌ترین این آثار را به بررسی بگذارد.

این شاعر تاکید کرد: ما بر این مساله تاکید داریم که در نشست‌های ما ادبیاتی که حاصل گفتمان انقلاب اسلامی است معرفی شود. برخی به غلط سعی دارند تا ادبیات انقلاب اسلامی را محدود و آن را مدبل به بازگویی یک واقعه تاریخی بکنند اما ما می‌خواهیم نشان دهیم که ادبیات انقلاب مترادف با زندگی است و پیوند وسیعی با آن و حالاتش دارد و می‌تواند گاه عاشقانه باشد و گاه سیاسی و گاه هم اجتماعی و در مجموع روایت‌گر یک انسان انقلابی مسلمان است.

وی تاکید کرد: سلسله نشست‌های رصد صبح  به صورت ماهانه برگزار خواهد شد که در حال حاضر شش نشست از آن برنامه ریزی شده است و هفته آینده نیز نخستین آن با موضوع بررسی کتاب «گشایش» شامل اشعار محمد شکری‌فر با حضور سه تن از اساتید مبرز ادبیات ایران برگزار می‌شود

در ادامه گلزاری مدیرعامل بنیاد صبح قریب نیز در سخنانی با اشاره به تاسیس این بنیاد توسط شهید حسن تهرانی مقدم و اداره آن توسط  آقای دکتر محسن رضایی پس از شهادت وی، عنوان کرد: تمرکز ما در بنیاد بر محور مقاومت و جهاد (محرومیت زدایی) در کشور است و بر همین اساس موضوع ادبیات و هنر و موسیقی و سبک زندگی نیز در زمره برنامه‌هایی است که دنبال می کنیم. به باور ما ادبیات فی‌نفسه دارای قدرت است و می‌تواند انتقالبخش مفاهیم کلیدی برای تاثیرگذاری باشد. گفتمان انقلاب اسلامی از وادی و دریچه ادبیات است که می‌تواند خوب  جلو برود و ما نیز با برگزاری رصد صبح درصدد آن هستیم تا به جوانان انقلابی فعال در این عرصه بها بدهیم و آثار آنها را با نقد به سمت پختگی هدایت کنیم.

 

در بخش دیگری از این نشست خبری عبدالمطهر محمدخانی مدیر فرهنگسرای انقلاب اسلامی نیز در سخنانی عنوان کرد: مشارکت برای برگزاری فعالیت‌های فرهنگی از این دست از گمشده‌های فضای اجرایی  عرصه فرهنگی در ایران است که این برنامه سعی دارد تا خلا آن را پرکند. ما مفتخر به میزبانی این برنامه هستیم که از یک سو با هدایت یکی از شاعران جوان انقلاب اسلامی در دست برگزاری است و  از سوی دیگر حمایت بنیاد صبح قریب را نیز با خود دارد.

محمد خانی تاکید کرد: انقلاب اسلامی امری است که در سبک زندگی رایج مردم گسترده شده است وبه باور من توجه به ادبیات آن  می‌تواند منجر به نفوذ بیشتر این فرهنگ در جریان اجتماعی جامعه شود. اگر ما مدعی هستیم که انقلاب اسلامی برای زندگی مردم حرف و ایده دارد، هنر انقلاب نیز باید راوی همین مساله باشد.

سپهری از اعضای هیئت مدیره بنیاد صبح قریب نیز در این نشست خبری در سخنانی عنوان کرد: چهار دهه پس از پیروزی انقلاب اسلامی، نیاز به باز تعریف ارزش‌های انقلاب اسلامی برای نسل جوان کشور  احساس می‌شود. به ویژه اینکه گفتمان انقلاب و مفاهیم آن به طور عمده بر پایه فطرت پاک بشری پایه ریزی شده است. ما ظرفیت‌های مردمی بسیاری را در این زمینه در خود داریم و وقت آن رسیده تا این ظرفیت‌ها را تئوریزه کنیم. در همین راستا هنر و ادبیات را می‌توان بستر مهمی دانست که نسل تازه انقلاب را به جریان اصلی آن نزدیک می‌کند.

 

 

اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک
یادداشت

یادداشت

چرایی طرح سخنان «محسن رضایی» پس از 3 سال درباره حمله آمریکایی‌ها

یادداشت/محسن بابادی

راز فناناپذیری رونالدو و بوفون چیست؟

دکتر محسن رضایی

چرا انقلاب کردیم و حالا چه کنیم؟

یادداشت/محسن بابادی

گزارشی از شرح حال فولاد مقابل استقلال تهران.

یادداشت/محسن بابادی

نفت مسجدسلیمان آبروی فوتبال خوزستان در لیگ دسته یک

دکتر کرم رضا پیریایی

روزنامه‌نگار تراز جمهوری اسلامی

یادداشت/محسن بابادی

نقش تماشاگران در بازی نفت و استقلال چیست؟

محسن بابادی

مشکلات فوتبال خوزستان چیست؟

نویسنده: میر حافظ حوائج

رابطه فرهنگ و صلح

یادداشت/محسن بابادی

پرسپولیس خوب بود یا نفت آبادان ضعیف کار کرد؟

محسن بابادی

چگونه فوتبال مسجد سلیمان به اوج خواهد رسید؟

یادداشت/سید بهزاد اخلاقی

بالکان آبستن حوادث

یادداشت/محسن بابادی

برنده دربی کیست؟ استقلال، پرسپولیس یا هواداران؟

یادداشت/ محمدحسین پیریایی

امروز محسن رضایی کجاست؟

یادداشت//فعال فرهنگى اجتماعى "حميد منجم "

خودکشى دانشجوى علوم پزشکى تبریز به نام عبدالسلام/ دليلى بر ناکارآمدى سيستم آموزشى

آخرین اخبار
مصاحبه
فضای مجازی