سفیر عراق در تهران:

نبرد با تروریسم باعث اتحاد مردم عراق شد

سفیر عراق در تهران با اشاره به مشارکت ایران در مبارزه با داعش در عراق گفت: نبرد با تروریسم در عراق همه طیف های عراقی از جمله مسلمان، مسیحیان، شیعه، سنی، کرد و ایزدی را با یکدیگر متحد کرد.

تاریخ انتشار: 25تير1396|13:16

کد خبر: 13851

به گزارش صبح قریب، راجح الموسوی سفیر عراق در تهران در یک نشست خبری که با حضور خبرنگاران رسانه های مختلف در سفارت عراق در تهران برگزار شد با اشاره به آزادسازی شهر موصل گفت: ملت عراق موفق شد این پیروزی را برای خود رقم بزند، این یک جنگ عراق ی خالص بود البته ما منکر همکاری دوستان و ائتلاف بین المللی نیستیم. تروریست های داعش با اعلام خلافت غیر اسلامی خود به نام اسلام، در پی ویرانی و تخریب بودند. الحمدالله نبرد با داعش توانست آحاد ملت عراق از جمله کرد، شیعه، سنی، مسلمان، مسیحی، ترکمن و ایزدی ها را با یکدیگر متحد کند. همه طیف های عراقی با اتحاد یکدیگر توانستند کشور را از داعش آزاد کنند. باید به آنهایی که در پی طائفه گرایی و برانگخیتن اختلافات طائفه ای در عراق هستند بگویم که تمامی طیف های عراقی در مواجهه با تروریسم مشارکت داشتند و حشد شعبی متشکل از همه طیف ها است. ما در سرزمین رافدین بسیار خوشحال هستیم که لبخند و خوشحالی را برای تمامی ساکنین این کره خاکی فراهم کرد. کشور ایران نیز در این پیروزی سهیم بود.

وی درباره واقعیت حضور و نقش ائتلاف بین المللی در عملیات آزادسازی موصل گفت: ائتلاف مقابله با داعش، بین المللی و متشکل از کشورهای مختلف است، هماهنگی هایی میان نیروهای ارتش عراق و این ائتلاف وجود دارد. برای وارد کردن ضربات به داعش به نیروهای ائتلاف، اطلاعات می دادیم و آنها حملات هوایی علیه مواضع داعش انجام می دادند.البته ما منکر تلاش های نیروهای هوایی عراق نیستیم. مهم این است که قهرمانانی از عراق موفق شدند داعش را از پا در بیاورند.

راجح الموسوی درباره اینکه آیا میان ارتش عراق و سوریه برای مبارزه با داعش در خاک سوریه هماهنگی و همکاری وجود دارد، گفت: ارتش سوریه قادر به مبارزه با داعش در خاک خود است.

سفیر عراق در ایران درباره بازسازی موصل در دوره پساداعش نیز اظهار داشت: شما خوب می دانید که موصل از جایگاه سمبلیک خاصی برخوردار است و در آن سر افعی قطع شد و از این شهر، پیروزی به همه جا اعلام شد. تمام آحاد ملت عراق در آزادسازی موصل شرکت داشتند و همه آنها در بازسازی موصل شرکت خواهند داشت.

وی افزود: عراق کشور ثروتمند و متحدی است و نه تنها موصل که تمامی استان های عراق در این بازسازی سهیم هستند ما از کشورهایی که برای بازسازی عراق اعلام آمادگی کرده تشکر می کنیم.

وی درباره آینده حشد شعبی نیز گفت: در گفتگوهای اخیر با خبرنگاران گفته ام که چرا این همه هیاهو درباره حشد شعبی وجود دارد آیا چون این گروه توانست معادلات میدانی را تغییر بدهد و البته به همراه پارامترهای موجود. حشد شعبی یک نیاز ملی است و اگر این گروه نبود عراق از شمال تا جنوب سر بریده می شد و بعد از صدور فتوای آیت الله سیستانی برای جهاد کفایی بود که جنایتکاران از بین رفتند. زمانی که این ساختار موفق شد معادلات را تغییر دهد و توطئه های دشمنان را با شکست مواجه کند با اتهاماتی همچون اقدامات تروریستی مواجه شد. من به آنهایی که در مورد حشد شعبی چنین حرفایی می زنند و اتهام طائفه گرایی را به این گروه نسبت می دهند می گویم که اگر حشد شعبی نبود شما نیز نبودید. من از تمامی ملت های جهان می خواهم به احترام این ساختار عظیم بلند شده و سر تعظیم فرود بیاورند. همچنین از ملتی که این گروه را به وجود آورده است تشکر می کنم. ساختار حشد شعبی متشکل از تمامی طیف ها است پس چرا بابت آن نگرانی وجود دارد. نمایندگان پارلمان عراق نیز به صورت قانونی این گروه را تصویب کرده اند و به عنوان یک نهاد رسمی در عراق به رسمیت شناخته اند. این گروه تحت نظر آقای حیدر العبادی فرمانده کل قوا و نخست وزیر عراق هدایت می شود. لذا ملت عراق که خود این نهاد رسمی را ایجاد کرده خود درباره آینده آن تصمیم می گیرد و الحمدالله حشد شعبی یک بسیج مردمی است که در عراق تشکیل شده است.

راجح الموسوی افزود: ملت عراق هزاران سال است که اقدامات بزرگی را در منطقه انجام می دهد شما مطمئن باشید وقتی ملت عراق به صورت متحد موصل را آزاد کرد می تواند آن را نیز بازسازی کند. یکی از مهمترین عنصر حمایتی ما بعد از باریتعالی، مرجعیت دینی عراق است. ملت عراق ملت بزرگی است که از سختی های بزرگی عبور کرده و از این مشکلات کنونی نیز عبور خواهد کرد. عراق، کشور ائمه، تاریخ و انبیاء است بنابراین نسبت به آینده عراق نگران نباشید.

وی اظهار داشت: پس از آزادی موصل، پیش از آنکه دستورالعملی از سوی وزارت خارجه به گوش برسد شهروندان عراقی به صورت خودجوش تجمعاتی را در دولت آباد تهران انجام دادند. بروشورها و پلاکاردهایی در خصوص ستایش نقش ایران در کمک به عراق در روند مبارزه با تروریسم تهیه شده است که به زودی توزیع خواهد شد. جشن بزرگی نیز هفته آینده با حضور نمایندگی های خارجی و عراقی های مقیم تهران برگزار خواهد شد که آدرس و جزئیات آن متعاقبا اعلام خواهد شد.

سفیر عراق در تهران خاطرنشان کرد: بسیاری از نمایندگان و مسئولان خارجی با خوشحالی به سفارت عراق در تهران آمدند و پیروزی موصل را تبریک گفتند که این امر بیانگر توجه ویژه جهانیان به این پیروزی است. این یک پیروزی بین المللی است و تنها مختص ملت عراق نیست.  

دسته بندی جهاد و مقاومت ,
اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک
یادداشت

یادداشت/سیدرضامیرزاده/عضوشورای راهبردی و مردمی پیشرفت استان خوزستان

راه حل مشکلات استان خوزستان از نظری دیگر

یادداشت

چرایی طرح سخنان «محسن رضایی» پس از 3 سال درباره حمله آمریکایی‌ها

یادداشت/محسن بابادی

راز فناناپذیری رونالدو و بوفون چیست؟

دکتر محسن رضایی

چرا انقلاب کردیم و حالا چه کنیم؟

یادداشت/محسن بابادی

گزارشی از شرح حال فولاد مقابل استقلال تهران.

یادداشت/محسن بابادی

نفت مسجدسلیمان آبروی فوتبال خوزستان در لیگ دسته یک

دکتر کرم رضا پیریایی

روزنامه‌نگار تراز جمهوری اسلامی

یادداشت/محسن بابادی

نقش تماشاگران در بازی نفت و استقلال چیست؟

محسن بابادی

مشکلات فوتبال خوزستان چیست؟

نویسنده: میر حافظ حوائج

رابطه فرهنگ و صلح

یادداشت/محسن بابادی

پرسپولیس خوب بود یا نفت آبادان ضعیف کار کرد؟

محسن بابادی

چگونه فوتبال مسجد سلیمان به اوج خواهد رسید؟

یادداشت/سید بهزاد اخلاقی

بالکان آبستن حوادث

یادداشت/محسن بابادی

برنده دربی کیست؟ استقلال، پرسپولیس یا هواداران؟

یادداشت/ محمدحسین پیریایی

امروز محسن رضایی کجاست؟

آخرین اخبار
مصاحبه
فضای مجازی

وزیر ارتباطات اعلام کرد

توصیه رهبر انقلاب به آذری جهرمی درباره شبکه ملی اطلاعات

توسط شورای عالی فضای مجازی؛

پیام رسان های داخلی برتر اعلام شدند

واکنش همتی به تحریم سپاه:

اقدام اخیر آمریکا تأثیر پایداری در بازارها ندارد

در واکنش به اقدام خصمانه تازه آمریکا علیه ایران؛

ظریف: آمریکا هدیه غلط دیگری به نتانیاهو در آستانه انتخابات داد

در اطلاعیه‌ای تأکید شد؛

سرلشکر باقری هیچ صفحه‌ای در شبکه‌های اجتماعی ندارد

فیروزآبادی:

هدف شبکه‌های هوشمند دیکته کردن شکل جدیدی از حکومت است

یک مقام مسئول در دفتر نشر آثار رهبر انقلاب اسلامی اعلام کرد؛

تکذیب فعالیت مجدد کانال‌های منتسب به رهبرانقلاب در تلگرام

در فضای مجازی منتشر شد؛

واکنش ظریف به خروج آمریکا و رژیم صهیونیستی از یونسکو

الیاس حضرتی خبر داد؛

غیبت هاشمی در جلسات هیات دولت/ وزیر بهداشت استعفا کرد

توئیت قرآنی ظریف به مناسبت تولد حضرت مسیح (ع)؛

امیدوارم سال ۲۰۱۹ سال صلح و آرامش برای همه باشد