مصاحبه دکترابراهیمی مدیرعامل بانک انصار به مناسبت هفته پژوهش

آگاهی از کیفیت و چگونگی تحقق سیاست های پژوهشی راهبردی از زبان مدیرعامل بانک انصار و استاد دانشگاه جامع امام حسین(ع) فرصتی مغتنم برای خوانندگان کنجکاو در درک بهتر نقش پژوهش در توسعه جامعه است.

تاریخ انتشار: 25آذر1395|13:07

کد خبر: 10963

پژوهش، پایه درک، تشخیص، تحلیل و تفسیر ما از خود و جهان هستی است. پژوهش همچنین مبنایی برای تصمیم‌گیری در نظام مدیریتی است که موفقیت فرایندهای کاری را تضمین می‌کند. براین اساس، بانک انصار به عنوان بانکی در تراز انقلاب اسلامی، براساس طرح تحول خود فعالیت‌های پژوهشی را سرلوحه اقدامات حرفه‌ای خود قرارداده و بنادارد تا در این زمینه به توسعه ظرفیت های رقابتی خود جامه عمل بپوشاند. آگاهی از کیفیت و چگونگی تحقق این سیاست راهبردی از زبان مدیرعامل بانک انصار و استاد دانشگاه جامع امام حسین(ع) فرصتی مغتنم برای خوانندگان کنجکاو در درک بهتر نقش پژوهش در توسعه جامعه است.  

اهمیت و ضرورت پژوهش چیست؟

قبل از هرچیز، فرارسیدن هفته پژوهش را به همه همکاران به ویژه همکارانی که در عرصه جهاد علمی مجدانه تلاش می‌کنند تبریک عرض می‌کنم و امیدوارم که روزی کشور عزیزمان را بر قله علم، پژوهش و فناوری دنیا ببینیم. در مورد پرسش مطرح شده باید گفت که پژوهش مطمئن‌ترین راه دریافت آگاهی‌ها و دانش‌های جدید در راستای توسعه علم و فناوری و خلق سیستم‌ها، فرآیندها و خدمات جدید است. در فضای اقتصادی و تکنولوژیکی بشدت پویای امروز، شرکت‌ها برای بقا و نیل به اهدافشان نیازمند مجهز شدن به دانش روز هستند. از سوی دیگر باید گفت پژوهش که نقطه آغاز هر حرکت علمی است، بنیانی برای تصمیم‌گیری صحیح است. چنین تصمیمی است که اگر با برنامه‌ریزی و تدبیر همراه باشد منتج به اثربخشی، کارائی و پیشرفت خواهدشد و همانطور که مقام معظم رهبری (دامت برکاته) فرموده‌اند؛ «علم و تحقيق كليد قطعي پيشرفت كشور است» و همین جمله در اهمیت و ضرورت پژوهش برای ما کافی است.

جایگاه و اهمیت پژوهش در جهان امروز چگونه است؟

امروز در دنیا کشورهای پیشرفته و بسیاری از کشورهای در حال توسعه بخش قابل توجهی از تولید ملی خود را در پژوهش هزینه می‌کنند یا به عبارت بهتر در R&D سرمایه‌گذاری می‌کنند. برای روشن شدن میزان اهمیت مقوله پژوهش در کشورها توجه شما را به چند آمار جالب جلب می‌کنم. براساس گزارشی که به تازگی مؤسسه تحقیقات صنعتی و نیز نشریه R&D مگزین منتشر کرده است میزان هزینه‌‌کَرد کشور امریکا در R&D در سال‌های 2014 و 2015 به ترتیب 485 و 497 میلیارد دلار بوده است که تقریباً 2.76% کل تولید ناخالص داخلی این‌کشور است و این مقدار برای سال 2016 به 514میلیارد دلار می رسد. در کشورهای دیگر نیز مانند چین، ژاپن و آلمان مقادیر بالایی صرف R&D می‌شودکه به ترتیب عبارتند از: 373، 164 و 107 میلیارددلار. کشورهای کره جنوبی و ژاپن سالانه به ترتیب 4.4% و 3.4% از تولید ناخالص ملی خود را صرف R&D می‌کند. در حالی‌که طبق همین گزارش کشور ایران با درآمدهای عظیم نفتی تنها 0.9 درصد تولید ناخالص ملی خود را در ‌R&D صرف می‌کند. می‌بینیم که دنیا اهمیت پژوهش را به خوبی دریافته است و سرمایه‌گذاری‌های قابل توجهی را در این عرصه انجام داده است که نتایج و ثمرات آن نیز در رشد اقتصادی و صنعتی کشورهایی چون آلمان، ژاپن و کره جنوبی به روشنی نمایان است.

نظر شما در مورد  نقش پژوهش در پیشرفت اقتصادی کشور چیست؟

از یک سو همان‌طورکه عرض شد زمانی که تصمیمات، پژوهش محور و بر مبنای کار کارشناسی باشد، بازدهی و بهره‌وری در تمامی عرصه‌ها و به خصوص اقتصاد بالا خواهدرفت و اتلاف منابع را حداقل خواهدکرد و از سوی دیگر در برخی عرصه‌ها که ارتباط مستقیم با پژوهش دارد، مانند شرکت‌های دانش‌بنیان شاهد پیشرفت‌های چشم‌گیر خواهیم‌بود. پژوهش اساس و شالوده اقتصاد دانش‌بنیان است و از سوی دیگر اقتصاد دانش‌بنیان نیز اساس مهمترین سندکلان اقتصادی کشور یعنی سیاست‌های‌کلی اقتصاد مقاومتی است. مقام معظم رهبری در این ارتباط می‌فرمایند «یکی از پایه‌های محکم اقتصاد مقاومتی، اقتصاد دانش‌بنیان است؛ اساس کار در اقتصاد مقاومتی، اقتصاد دانش‌بنیان است». یکی از ظرفیت‌های عظیم میهن‌مان، شمار زیاد جوانان، دانشجویان و نخبگان در کشور است که می‌تواند به عنوان مزیتی بزرگ موتور اقتصاد دانش‌بنیان را به حرکت درآورد. اقتصاد ایران می‌تواند با تکیه بر پژوهش و اقتصاد دانش‌بنیان ضمن جلوگیری از خام‌فروشی و اتلاف منابع، با بکارگیری ظرفیت فکری جوانان مستعد به سوی اقتصادی چابک، پویا و به دور از رکود پیش رود. آمار سرمایه‌گذاری کشورهای پیشرفته و بیشتر توسعه یافته در تحقیق و توسعه مؤید اثرات فزاینده و مثبت R&D بر اقتصاد کشورها است.

نقش پژوهش در صنعت بانکداری را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

قطعاً پژوهش و فعالیت پژوهش‌محور در هر صنعتی تأثیرات مثبتی را بر آن صنعت خواهدگذاشت و به تبع در صنعت بانکداری نیز اینگونه خواهدبود و چه بسا در صنعت بانکداری که قلب تپنده اقتصاد هرکشور است این اثرات مشهودتر و سریع‌تر خود را نشان دهد. اما به طرقی که عرض خواهم کرد R&D در حوزه بانکی به طور خاص با توسعه این صنعت و به تبع آن اقتصاد ارتباط مستقیم دارد:

تحقیقات بنیادی و کاربردی در توسعه خدمات نوین بانکی.

تحقیقات کاربردی در توسعه بانکداری الکترونیکی.

مطالعه برای یافتن و تمرکز بر زنجیره‌های اقتصادی مزیت دار کشور برای اعطای تسهیلات.

جستجو برای سرمایه‌گذاری بر بخش‌ها و محصولاتی که منجر به کاهش وابستگی به خارج از کشور می‌شود.

مطالعات عمیق رفتاری و جامعه شناختی برای شناسایی و پیش‌بینی نیازهای حال و آینده مشتریان.

مطالعات آینده‌پژوهی و آینده‌نگاری در حوزه بانکی.

مطالعه و پژوهش بر روی تکنیک‌های بازاریابی نوین.

مطالعات تطبیقی در ارتباط با الگوهای بانکداری اسلامی سایر کشورها.

میزان ارتباط بانک انصار به عنوان عضوی از پیکره صنعت بانکداری کشور با دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی تا چه حد است؟

خوشبختانه بانک انصار به ویژه از طریق مرکز مطالعات و نوآوری خود ارتباطی فعال و مستمر با دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی کشور دارد. ارتباط با دانشگاه‌های مطرح کشور مانند دانشگاه تهران، دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه علامه طباطبایی و مراکز تحقیقاتی چون مرکز پژوهش‌های مجلس و پژوهشکده پولی و بانکی از جمله این ارتباطات است. از سوی دیگر بانک انصار ارتباطاتی بسیار قوی با اعضای بنیاد ملی نخبگان و بنیاد نخبگان نیروهای مسلح برقرار کرده است. خوشبختانه زمینه‌های لازم برای همکاری‌های علمی در زمینه‌های مرتبط با صنعت بانکداری در مرکز مطالعات و نوآوری بانک انصار فراهم شده است و سالانه خیل عظیمی از نخبگان و دانشجویان تحصیلات تکمیلی از دانشگاه‌های سراسر کشور برای گذراندن طرح‌های جایگزین خدمت سربازی، کسر خدمت یا انجام پایان‌نامه و رساله به مرکز مطالعات و نوآوری بانک مراجعه می‌کنند.

آیا بانک انصار برای گسترش فرهنگ پژوهش در جامعه اقداماتی داشته یا در آینده خواهد داشت؟

با کمال افتخار بانک انصار در راستای طرح تحول خود در سال 1393 اقدام به تأسیس مرکز مطالعات و نوآوری کرده است و از زمان تاکنون در قالب انتشار فصل‌نامه مدیریت پولی و بانکی، ویژه‌نامه طرح‌های پژوهشی، مشارکت در چاپ کتب مرتبط با حوزه بانکداری، برگزاری کنفرانس، حمایت مادی و عنوی از پایان‌نامه‌ها و رساله‌های دانشجویان و تقدیر از  پژوهشگران برتر سعی کرده است گام کوچکی در راه اعتلای فرهنگ پژوهش بردارد و در آینده نیز بر این صراط استوار خواهد بود و این امر را به عنوان مجموعه‌ای از وظایف و مسئولیت‌های اجتماعی و علمی خویش در قبال جامعه علمی و بانکی کشور می‌داند.

تاکنون چه تلاش‌هایی جهت نهادینه شدن فرهنگ پژوهش در بین کارکنان و مدیران بانک انصار صورت‌گرفته است؟

در بانک انصار اقدامات متعددی در این راستا انجام شده و در منشور اخلاقی بانک نیز فرهنگ دانش‌محوری مورد تصریح قرارگرفته است. به عنوان مثال در راستای ایجاد انگیزه در کارکنان و مدیران، سالانه پژوهش‌های انجام شده توسط کارکنان و مدیران مورد بررسی و ارزیابی قرار می‌گیرد و در نهایت پژوهشگر برتر انتخاب و مورد تقدیر قرار می‌گیرد. همچنین هر ساله تعداد زیادی از کارکنان به جهت ارائه پیشنهادات و ایده‌های نو از سوی مدیریت ارشد بانک مورد قدردانی قرار می‌گیرند. زمینه‌سازی برای شرکت فعال کارکنان و مدیران در همایش‌ها، سمینارها و نیز دوره‌های تخصصی از دیگر اقدامات بانک در جهت روزآمدی و نهادینه کردن فرهنگ پژوهش در بین همکاران است. همچنین در جهت آگاهی‌بخشیدن و تعمیق و تغذیه فکری مدیران ارشد و کارکنان برای اتخاذ تصمیمات صحیح مبتنی بر شرایط واقعی اقتصاد جهانی و ملی، مرکز مطالعات و نوآوری بانک اقدام به تهیه و نشر ماهنامه‌ای به نام تحلیل‌نامه اقتصادی بانک انصار کرده است. مطمئناً تصمیمات هر یک از اعضای بدنه بانکی کشور می‌تواند اثرات بسزایی بر این صنعت و حتی اقتصاد کشور داشته باشد.

در پایان اگر مطلب ناگفته ای دارید، بفرمایید؟

ضمن آرزوی توفیقات روزافزون برای مقام عظمای ولایت (دامت برکاته)، امیدوارم که روزی با نهادینه شدن فرهنگ پژوهش و دانش‌محوری در تمامی امور کشور، به ویژه اقتصاد و نظام بانکی، شاهد اقتصادی بالنده و دانش‌بنیان باشیم. همچنین لازم می‌بینم ازکلیه همکارانم در خانواده بانک انصار و به ویژه همکاران تلاش‌گر در مرکز مطالعات و نوآوری که نقش بسزایی در روزآمدی مدیران و تزریق دانش به پیکره بانک انصار دارند، تشکر نمایم.


 

دسته بندی مصاحبه , اقتصادی ,
اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک
یادداشت

یادداشت/سیدرضامیرزاده/عضوشورای راهبردی و مردمی پیشرفت استان خوزستان

راه حل مشکلات استان خوزستان از نظری دیگر

یادداشت

چرایی طرح سخنان «محسن رضایی» پس از 3 سال درباره حمله آمریکایی‌ها

یادداشت/محسن بابادی

راز فناناپذیری رونالدو و بوفون چیست؟

دکتر محسن رضایی

چرا انقلاب کردیم و حالا چه کنیم؟

یادداشت/محسن بابادی

گزارشی از شرح حال فولاد مقابل استقلال تهران.

یادداشت/محسن بابادی

نفت مسجدسلیمان آبروی فوتبال خوزستان در لیگ دسته یک

دکتر کرم رضا پیریایی

روزنامه‌نگار تراز جمهوری اسلامی

یادداشت/محسن بابادی

نقش تماشاگران در بازی نفت و استقلال چیست؟

محسن بابادی

مشکلات فوتبال خوزستان چیست؟

نویسنده: میر حافظ حوائج

رابطه فرهنگ و صلح

یادداشت/محسن بابادی

پرسپولیس خوب بود یا نفت آبادان ضعیف کار کرد؟

محسن بابادی

چگونه فوتبال مسجد سلیمان به اوج خواهد رسید؟

یادداشت/سید بهزاد اخلاقی

بالکان آبستن حوادث

یادداشت/محسن بابادی

برنده دربی کیست؟ استقلال، پرسپولیس یا هواداران؟

یادداشت/ محمدحسین پیریایی

امروز محسن رضایی کجاست؟

آخرین اخبار
مصاحبه
فضای مجازی

وزیر ارتباطات اعلام کرد

توصیه رهبر انقلاب به آذری جهرمی درباره شبکه ملی اطلاعات

توسط شورای عالی فضای مجازی؛

پیام رسان های داخلی برتر اعلام شدند

واکنش همتی به تحریم سپاه:

اقدام اخیر آمریکا تأثیر پایداری در بازارها ندارد

در واکنش به اقدام خصمانه تازه آمریکا علیه ایران؛

ظریف: آمریکا هدیه غلط دیگری به نتانیاهو در آستانه انتخابات داد

در اطلاعیه‌ای تأکید شد؛

سرلشکر باقری هیچ صفحه‌ای در شبکه‌های اجتماعی ندارد

فیروزآبادی:

هدف شبکه‌های هوشمند دیکته کردن شکل جدیدی از حکومت است

یک مقام مسئول در دفتر نشر آثار رهبر انقلاب اسلامی اعلام کرد؛

تکذیب فعالیت مجدد کانال‌های منتسب به رهبرانقلاب در تلگرام

در فضای مجازی منتشر شد؛

واکنش ظریف به خروج آمریکا و رژیم صهیونیستی از یونسکو

الیاس حضرتی خبر داد؛

غیبت هاشمی در جلسات هیات دولت/ وزیر بهداشت استعفا کرد

توئیت قرآنی ظریف به مناسبت تولد حضرت مسیح (ع)؛

امیدوارم سال ۲۰۱۹ سال صلح و آرامش برای همه باشد